2. kolo dorasteneckej ligy: Slavoj Trebišov – HC Tatran Stupava 42:28


Na zápas do Trebišova sme sa tešili, lebo sa tam vždy hrá proti kvalitnému súperovi. Domáci Slavoj hrá rýchlu a efektívnu hádzanú. Snažím sa vždy hodnotiť hráčov po každom zápase, aby mali reálne zrkadlo a nech vieme na čom máme spolu pracovať ďalej.

 

Brankári:

Matúšovi Krištofičovi nevyšiel moc ani druhý zápas. Matúš je šikovný brankár a musíme prísť na to, čím to je. Matúš na tréningoch nič neoklame a nevynechá žiaden tréning. Možno to veľké chcenie mu berie vietor z plachiet. Matúš mal štatistiku úspešnosti chytených striel 23 percent, čo je málo. Dostával góly hlavne zo vzdialených pozícií. Určite je Matúš pre mňa jednotka, len musíme prísť na to, kde je chyba. Má na viac. Lepšiu úspešnosť mal Jakub Dvořák, ktorý bol hodený do Trebišovskej vody a mal úspešnosť 27 percent. 

 

Obrana:

Celý minulý týždeň sme nacvičovali obranu 0:6 a spoliehali sme sa, že bude úspešná. Venovali sme sa základným veciam ako stáť na rôznych pozíciách v obrane. Každému sme vysvetlili, kde má brániť svoj priestor a kto je za čo zodpovedný. Hráčom sme vysvetľovali ako pristupovať a preberať hráčov súpera. Kto je zodpovedný za odrazené lopty a ako reagovať na rôzne situácie v obrane. Sám som prekvapený, že väčšina nevie reagovať na jasné pokyny a nedodržuje základne pravidlá. Ako tréner im to musím stále prízvukovať. Napríklad pre mňa je nepochopiteľné, že zadný obrancovia nekomunikujú a nehlásia si preberanie hráčov alebo zábehy hráčov. Veľa jednoduchých situácií riešia zložito a nemajú v sebe správne obranné návyky ani základné obranné postavenie. Najviac ma mrzí, že povahovo nemáme v družstve typického obrancu, ktorý by strhol ostatných a trochu to v obrane vyhecoval. V obrane sme hrali ako mŕtve ryby. Najlepší hráč súpera Patrik Szathmáry nám dal 14 gólov. Najviac plusiek v obrane mal Spišiak a najviac zle riešených situácii v obrane mal Rummel, Lučenič a Kubovič. Budeme pracovať na zlepšení obrany a musíme to zmeniť. 42 gólov hovorí jasne, že v tejto činnosti zaostávame. Ak chceme niečo dosiahnuť, potrebujeme dobrú obranu. Čo ma štve najviac, že odrazené lopty získaval súper a narátal som, že z 10 odrazených lôpt 8 lôpt chytil súper. Niekedy som mal pocit, že sa tej lopty boja. Ako keby na lopte bol nalepený koronavírus a radšej ju nechali súperovi. Čo je ľahšie ako chytiť odrazenú loptu? To je lopta zadarmo.

 

Útok: 

V útoku sme sa venovali jednoduchým útočným herným kombináciám, ako malý kríž a Nemcovi. Žiaľ, chýbal nám tlak na obranu. Hráči majú zlozvyk, že nevedia v plnej rýchlosti nabehnúť do voľných priestorov a chýbajú mi presné prihrávky. Často nám padala lopta a život si komplikujeme častým driblingom. Toto sú jednoduché veci a musíme hráčov presvedčiť, že sa oplatí viac v útoku hýbať. Statickou hrou nič nezískame. Pozitívom je, že Živner začal častejšie strieľať z diaľky. Pre mňa je nepochopiteľné, že hráč s jeho parametrami sa tlačí do obrancov. Chceme od neho streľbu a budeme robiť na tom, aby túto činnosť zlepšil. Jediný hráč mal 100 percentnú úspešnosť streľby a to bol Jakub Lučenič. Ďalej lepšiu úspešnosť streľby mal Spišiak, Valigurský, Rummel a Kubovič. Náš najlepší hráč v útoku bol Spišiak. Paradoxne on hral na poste pivota, kde je nováčik a hral najlepšie. Najhoršiu úspešnosť 25 percent mal Geisse a Tomek 20 percent. 

 

Slovo na záver:
S prístupom chlapcov som bol veľmi sklamaný. Vždy sa snažím spomenúť pozitívne aj negatívne veci, aby sme si nastavili zrkadlo a ďalší týždeň sa snažíme zlepšiť veci, v ktorých zaostávame. Jedna vec je pre mňa nepochopiteľná. A to, že hráči sa nevedia pobiť o výsledok a miestami im to je jedno. Ako tréner sa im snažím dávať jasné pokyny s jasnými pravidlami. Na čom sa dohodneme v šatni vedia plniť tak 5 minúť a potom nesústredením sa dopúšťame školáckych chýb. Po zápase v šatni som s nimi sedel hodinu a bavili sme sa o našej hre a otvorene som sa ich pýtal, čo im nevyhovuje aby sme spoločne našli recept na zlepšenie. Potrebujem, aby nám verili, aby bola partia. Musíme ich presvedčiť, aby bojovali jeden za druhého. Aby sa obetovali pre kolektív. Musia si uvedomiť, že vpredu nosia logo klubu, ktorý má svoje meno a históriu od roku 1947 a vzadu majú svoje meno. Bolo to pre mňa ťažké na lavičke, keď neťahajú za jeden povraz. Veľké pozitívne zistenie bolo, že máme v tíme hráča menom Spišiak. Toho som dal na pozíciu, ktorú nikdy nehral a bez reptania robil to, čo mal a patril pre nás medzi najlepších. Všetko sú to dobrí chlapci, len potrebujeme v nich prebudiť zápal a radosť z hry. Miestami som mal pocit, že hrajú hádzanú za trest. Stále im verím a verím, že v nedeľu proti Modre podajú bojovný výkon. Ja ako tréner zabezpečím nejakú motiváciu a budeme viac pracovať s videom, aby sa videli ako riešia herné situácie v obrane aj v útoku. Niekedy je lepšie raz vidieť ako 10 krát počuť.