Dorastenecké družstvá dievčat vstupujú do novej sezóny s novým trénerským duom

darius1Rudo Draškovič ml. ich nazval trénermi do 160cm, ale kto vlastne sú títo dvaja tréneri, ktorí povedú obe dievčenské dorastenecké družstvá v novej sezóne? Večer pred odchodom do Slovinska sme sa stretli pri pivku v Komunále a dali reč o ich minulosti a očakávanej budúcnosti.

Striedanie na lavičkách

Ľuboš Bašti pri mladších dorastenkách končí a rovnako aj Viola Gaburová pri starších. Ich nasledovníkmi sú Ľuboš Hepner, ako hlavný tréner pri mladších dorastenkách a Dárius Rusnák, ako hlavný tréner pri starších dorastenkách. Zhodou okolností ich spájala aj hráčska kariéra v tradičnej bašte hádzanej, v Hlohovci. Aj keď sú však obaja ešte vekom veľmi mladí, tak sa v Hlohoveskej šatni nestretli, pretože tam boli v rôznych obdobiach svojich hráčskych kariér, ale obaja získali s Hlohovcom strieborné medaily v slovenskej extralige, keď podľahli zhodne vo finále Tatranu Prešov.

hepi1Ľuboš & Dárius

Poďme však k trochu ďalej do ich minulosti. Ľuboš Hepner je odchovancom Bojnickej hádzanej, kde prešiel trénerskými rukami, aj nám známej z Playminihandballu, pani Herákovej. Ako dieťa inklinoval aj k futbalu, ale časom dostala prednosť hádzaná. Možno aj preto, že mu viac radosti spôsoboval častejší kontakt s loptou. Dárius Rusnák je pre zmenu rodákom z inej kvalitnej mládežníckej dielne slovenskej hádzanej a to zo Sečoviec. Oboch ich však spája vášeň pre hádzanú, ktorá ich dotiahla sem k nám do Stupavy. Svoj trénersky čas venujú aj pri najmenších Stupavských hádzanároch v Golden Teame, pretože práca s deťmi je im veľmi blízka. Na tému Golden Teamu svorne povedali, že tak prepracovaný systém nevideli zatiaľ nikde na Slovensku.

Mladšie dorastenky

Ako sme už vyššie spomenuli, tak hlavným trénerom bude pre tieto dievčatá Ľuboš Hepner a Dárius asistentom. Kostru kolektívu budú tvoriť dievčatá s ročníkmi narodenia 2001, 2002 a 2003. Prechod zo starších žiačok do mladších dorasteniek patrí práve k tým najťažším. Ako aj Ľuboš povedal, je to najmä zmena z krajskej súťaže na celorepublikovú a časom prichádza aj k zmene školy. Základnú školu striedajú stredné školy či gymnáziá a tým aj nové kolektívy, v ktorých sa treba udomácniť a presadiť.

darius2Staršie dorastenky

Dárius Rusnák si zobral pod patronát práve túto kategóriu, kde by chcel skĺbiť ročníky narodenia 1998, 1999 a 2000, kde mu bude robiť asistenta práve Ľuboš. Už začiatkom leta sa im podarilo pritiahnuť späť k hádzanej pár hráčok z ročníka 1998, ktoré hádzanú z rôznych dôvodov opustili a vyzerá to tak, že spoločnými silami všetkých hráčok môžu nadviazať na bronzovú sezónu 2014/2015 z kategórie mladších dorasteniek. Podarilo sa im ustáť aj lanárenie Iuventy Michalovce, keď chceli zlákať do svojich radov Dianu Michálkovú. Pri mojej otázke aké sú ambície pred touto sezónou, tak sa obaja uškrnuli a povedali „Kov!“ O tom, že je toto tvrdenie viac ako trúfalé, netreba mať žiadne pochybnosti, pretože v minulej sezóne bola táto kategória dievčat bez jediného víťazstva!

hepi2Zmena tréningového procesu

Vraví sa, že nová metla dobre metie. Tréneri si pripravili pre baby tréning päťkrát do týždňa, čo bude predstavovať omnoho vyššiu tréningovú záťaž, akú dievčatá mali doteraz. Staršie dorastenky dokonca čaká v lete kondičné sústredenie v Tatrách, ktoré by mohlo byť tým správnym odrazovým mostíkom pre ten „kov“. Z oboch trénerov cítiť veľké odhodlanie a niet divu, že tréningový dril chcú podriadiť stanoveným cieľom. Ten najhlavnejší cieľ nie je výsledok, ale predvádzať hru, ktorá pritiahne do hľadiska aj iných divákov ako sú rodinní príslušníci. Tento cieľ je mne osobne veľmi sympatický a preto týmto dvom chalanom držím palce!