European Masters Handball Championship 2013 – Brixen (ITA)

Európska hádzanárska federácia spolu s talianskym klubom SSV Brixen organizovali od 14. – 16. júna 2013 Majstrovstvá Európy Veteránov v hádzanej. V tomto krásnom juhotirolskom mestečku nechýbali ani veteráni zo Stupavy a v kategórí 35 a viac rokov im žreb postavil do cesty družstvá Russia (výber moskovskej oblasti),  takmer domáci  SC Meran (ITA), srbský Balkans Eagles a český tím hrajúci pod hlavičkou Slávia Praha.
 
Už prvý zápas proti družstvu Russia ukázal, že na turnaji nebude slabého súpera a hlavným hendikepom Stupavčanov bude úzky káder. V zo začiatku vyrovnanom zápase, ktorý sa hral v rýchlom tempe sme postupne odchádzali hlavne fyzicky a tak si súper striedajúci všetkých 13 hráčov a troch brankárov postupne zvyšoval svoj náskok. Konečný výsledok Russia – Veterans Stupava 20-9 je zaslúžený a zažiť na vlastnej koži ruský štýl hádzanej, keď za súpera nastúpilo viacero hráčov hrajúcich na olympiáde, či v lige majstrov bolo pre nás pekným zážitkom. O naše góly sa postaral predovšetkým Martin PROKOP, ktorý ruským brankárom strelil 5 gólov a naštartoval tak svoju cestu do najlepšej desiatky strelcov na turnaji. Ďalšie góly pridali Ľuboš Bašti (1), Andrej Lachkovič (1) a Daniel Pavlíček (2).
 
Na druhý zápas sme nastúpili proti takmer domácemu SC Meran výrazne podporovanému neskúsenými domácimi rozhodkyňami, ktorých občas nepochopiteľné rozhodnutia musel dokonca korigovať domáci tréner. V prvom polčase sme hrali vyrovnaný zápas a dokázali sme stíhať rýchlej talianskej hádzanej, vracať sa s ich rýchlymi protiútokmi. V druhom polčase nám došli sily a zápas nakoniec skončil výsledkom 17:7 pre SC Meran. O stupavské góly sa postarali Martin Prokop (3), Andrej Lachkovič (1), Ľuboš Bašti (3).
 
Posledný večerný zápas so srbským družstvom Balkan Eagles mal v rozhorúčenej hale, kde bolo takmer 30 stupňov rovnaký priebeh ako ten prechádzajúci, s tým rozdielom že ešte v prvom polčase za stavu 4:5 v náš neprospech súper šnúrou štyroch gólov rozhodol o zápase a tak sa už len zápas dohrával. Konečný výsledok 10:16 zase potvrdil, že udržať vysoké tempo so siedmimi hráčmi do pola bolo nad naše sily a tak sme prvý hrací deň skončili bez bodu. Góly vsietili: Andrej Lachkovič (1), Martin Prokop (3), Martin Kanda (1), Ľuboš Bašti (2), Ľuboš Gábriš (3).
 
Druhý hrací deň nás čakal posledný súper základnej skupiny hrajúci pod hlavičkou Slávia Praha. Po vyrovnanom priebehu zápasu, keď si žiadny zo súperov nevypracoval viac ako dvojgólový náskok sme v polke druhého polčasu vyhrávali 10:8 a mali zápas dobre rozbehnutý. Pražania však tromi gólmi po sebe otočili stav na 10:11 a v dramatickom závere po viacerých chybách na oboch stranách Martin Kanda vyrovnal na konečných 11:11 a získali sme tak prvý bod na turnaji. Góly dali: Andrej Lachkovič (4), Martin Kanda (3), Martin Prokop (3), Ľuboš Bašti (1).
 
Výsledky zápasov základnej skupiny nás zaradili na posledné miesto skupiny A a systém turnaja nám postavil do cesty o konečné umiestnenie české Brno. Vyšiel nám úvod a rýchlo sme vyhrávali 4:0. Do zápasu sme dali posledné sily čo nám ostali a za stavu 14:6 to vyzeralo na jasnú výhru. Avšak za tohto stavu sme viacerými chybami postavili súpera na nohy a dovolili mu znížiť na konečných 15:12. Pre úplnosť treba pridať, že aj brnenské družstvo nastúpilo na zápas výrazne oslabené. V tomto zápase dostal šancu na sedemmetrové hody aj počas celého turnaja zranený Eduard Polák a zapojil sa do hry aj Rudolf Draškovič tak aby si všetci naši chlapci vychutnali atmosféru tohto veľkého turnaja. O naše góly sa postarali: Andrej Lachkovič (3), Ľuboš Bašti (2), Martin Prokop (5), Milan Jánoš (3), Eduard Polák (2).
 
Na majstrovstvách európy sme nakoniec obsadili v našej kategórii celkové 9. miesto. Do našej hry najviac zasiahla neúčasť niektorých stabilných hráčov, čo trénerom Vladovi Pšenkovi a Ľubošovi Ivicovi výrazne sťažilo taktické možnosti a možnosti striedania. Na turnaj sme sa zúčastnili ako jedno z mála družstiev, za ktoré nastúpili výlučne hráči jedného klubu. Aj napriek tomu sme hrali so súpermi pokiaľ nám fyzické sily stačili vyrovnané zápasy. O výsledkoch rozhodovala nie len kvalita súperov ale aj plná lavička vyrovnaných hráčov, ktorých tréneri mohli poslať na ihrisko tak aby družstvo vydržalo vysoké tempo počas celého zápasu.
 
Na druhej strane sme aj v tomto zložení šírili dobré meno stupavskej hádzanej a za povšimnutie stojí fakt, že Martin Prokop sa prebojoval na oficiálne 7.me miesto v tabuľke strelcov so 17.timi gólmi (správne to malo byť miesto 4., keďže dva góly v zápase so Sláviou Praha taliansky organizátori napísali v zápise iným hráčom Stupavy). Tabuľku strelcov vyhral dvojnásobný olympijský víťaz Lev Voronin z Ruska, druhé miesto aktívny hráč pražskej Dukly Daniel Čurda, ktorý na turnaji nastúpil za družstvo Slávia Praha.
 
Za povšimnutie určite stoja aj veľké srdcia našich veteránov, ktoré bijú pre stupavskú hádzanú a ihneď po poslednom zápase turnaja neváhali a vyrazili na nočnú cestu domov tak aby v nedeľu mohli povzbudiť stupavské žiačky na ich poslednom zápase na Majstrovstvách Slovenska.
 
Stupavský tím vytvorili: brankár Roman Jánoš; hráči Andrej Lachkovič, Milan Jánoš, Ľuboš Bašti, Daniel Pavlíček, Martin Prokop, Ľuboš Gábriš, Martin Kanda, Eduard Polák a Rudolf Draškovič, tréneri: Ladislav Pšenko a Ľuboš Ivica.
 
Celková tabuľka:
1.HC Medve (UKR)
2.Russia
3.Kolding IF (DEN)
4.SC Meran (IT)
5.Balkans Eagle (SRB)
6.SC Legin XXL (UKR)
7.Slávia Praha (CZ)
8.HKKH Haná (CZ)
9.Veterans Stupava (SK)
10.Brno (CZ)