HC Tatran Stupava v teleráne Markízy

V pondelok 16.5.2016 niekoľkým hráčom a hráčkam nášho klubu zazvonil budíček skôr ako bežne. Tých najmenších budili rodičia niečo pred piatou ráno, aby stihli zraz 5:30 pred školou. Tu už ich čakali tréneri, Sveťo Prokeš spoločne s Rudom Draškovičom. Tí ich odviezli do Záhorskej Bystrice, do relácie Teleráno, ktorú vysiela televízia Markíza od 6h ráno.

Prezentácia nášho klubu, HC Tatran Stupava, sa dá hodnotiť v dvoch rovinách. V prvej rovine môžeme spomenúť, že deti vypĺňali pozadie počas trvania takmer celej relácie. Či už sedením na vankúšoch ako „krovie“ alebo ukážkou svojej práce s loptou na parkovisku pred televíziou, odkiaľ bolo urobených niekoľko krátkych šotov a vyzeralo to fakt dobre.

V druhej rovine mohol byť prezentovaný klub a jeho jedinečnosť v spojení klubu so školou. Ako som však povedal, mohol. Sveťo Prokeš dostal priestor pred mikrofónom moderátorky na sotva tri vety, v ktorých sa snažil objasniť zmysel stupavského projektu, ale aj do tých mu samotná moderátorka skočila a jeho rozprávanie usekla. Bolo možné sa domnievať, že dostane príležitosť v nejakých ďalších vstupoch, ale….. Ale to sa nestalo. Sme bohužiaľ skazení dobou a absolútne dominantnú prednosť dostali finalisti súťaže vysielanej práve v tejto televízii. Pretože sledovanosť je predsa sledovanosť. Čo tam po tom, že sme mohli Slovenským divákom ukázať to, že i v skromných podmienkach s patričnou vôľou sa dajú dosahovať pekné výsledky a inšpirovať tak ostatné mestá, aby sa aj v nich podobné projekty rozbehli. A je jedno, či by to bol nejaký šport či tanečný súbor alebo akákoľvek iná voľnočasová aktivita, ktorú môžu robiť naše deti a majú šancu sa tak vyhnúť rôznym nástrahám tejto doby.

Bohužiaľ, sledovanosť je sledovanosť a televízia podľa toho reaguje. Škoda, že produkčný manažér takýchto programov nemá v sebe aj viac srdca a porozumenia pre dlhodobejšie ciele, ako je z neznámych ľudí urobiť na pár týždňov „celebritu“, ktorú o rok nik nebude poznať…..

Čo sa stalo, už nezmeníme. Aspoň nás zelených bolo trochu vidieť. Bol by som však rád, keby sa nad tým kompetentní v teleráne zamysleli a zvážili, koľko tisíc hodín tréningov sa muselo odtrénovať, aby sa mohlo povedať, že v našom klube trénuje viac ako tristo detí. Dúfam, že keď prídu iné kluby do tejto relácie, tak dostanú viac priestoru a budú správnou inšpiráciou pre iné mestá na Slovensku. Možno potom o pár rokov nebudeme plakať nad tým, že sa naši hokejisti opäť neprebojovali do playoff na MS.