HC Tatran Stupava uzavrel vzájomnú dohodu o spolupráci s českým klubom SK Kuřim

Počtom členov najväčší hádzanársky klub na Slovensku HC Tatran Stupava písomne uzavrel 5. októbra 2018 zmluvu o vzájomnej spolupráci s českým klubom SK Kuřim. Športová spolupráca, ktorá vznikla na základe partnerskej spolupráce miest Kuřim a Stupava sa tak po troch rokoch posunula opäť na vyššiu úroveň.

„Sme radi, že sme podpísali túto spoluprácu. Spolupracujeme už tri roky a rozhodli sme sa, že to posunieme podpisom zmluvy na vyššiu a oficiálnu úroveň. Od spolupráce si sľubujeme zaujímavejšie podmienky pre náš klub. Keďže máme veľa hráčov, tak určite využijeme športoviská v Kuřime. Takisto využijeme know-how SK Kuřim a budeme si vymieňať vzájomné poznatky. Pre nás je tiež výhodou vzájomná účasť na turnajoch, ktoré naše kluby organizujú. V neposlednom rade si budeme navzájom vzdelávať trénerov. Keď bude jeden z klubov niečo ohľadom vzdelávania trénerov organizovať, tak sa vzájomne podporíme. Myslím, že táto spolupráca bude prospešná pre oba kluby.“ povedal po podpise spolupráce manažér stupavského klubu Rudolf Draškovič. 

Spoluprácu hodnotil pozitívne aj predseda oddielu hádzanej SK Kuřim Michal Hanák: „Ja som veľmi rád, že sme túto spoluprácu podpísali, pretože sme sa na ňu dlhodobo pripravovali. Teší nás, že sme mohli a môžeme spolupracovať v našom prípade s profesionálnym klubom. Pokiaľ ide o podmienky v Kuřime, ja si sľubujem od toho hlavne to, aby sme u nás ukázali, ako v Stupave funguje spolupráca so školou. Chceli by sme sem pozvať učiteľov, aby sa pozreli, že šport sa dá robiť aj inak ako podľa nôt, ktoré udáva ministerstvo. Ďalej by sme chceli rozvíjať hádzanú, čo sa týka vzdelávania trénerov, keďže to je základ pri práci s mládežou. Stupava nám ponúkla možnosti zúčastniť sa na ich trénerských vzdelávacích programoch. Naopak, ak budeme niečo organizovať my, či už v spolupráci s našim krajským alebo národným zväzom, tak veľmi radi pozveme stupavských trénerov. My ako klub sa chceme učiť – Stupave sme už nakukli pod pokrievku a zistili sme, že sa tu varí veľmi dobré jedlo, na ktoré máme chuť. Vzhľadom na to, že sme začali spoluprácu, ktorú sme si dnes potvrdili písomne, tak verím, že do budúcna to prinesie pre oba kluby pozitívny vplyv na vývoj detí v hádzanej.“

stupava - kuřim 2.jpg

V oboch krajinách sú takéto projekty zatiaľ výnimkou a jedinečnosť projektu potvrdzuje aj fakt, že ide o medzinárodnú spoluprácu. Ako to vnímajú šéfovia oboch klubov? „Pre Kuřim je to určite unikát, pretože my sme sa k Stupave dostali aj zásluhou partnerstva našich miest. Vedenie našich miest nás v podstate spojilo a spolupráca sa začala prehlbovať. Na Slovensku sa robí hádzaná trochu inak ako v Česku – napríklad vaše majstrovské zápasy v žiackych kategóriách v piatok sú podľa mňa úplne výborný nápad a je to jedna z vecí, ktorou by sme sa mohli inšpirovať.“ povedal za klub z mesta v okrese Brno s viac ako 10 000 obyvateľmi predseda Michal Hanák.

Rudolf Draškovič vníma medzinárodnú spoluprácu nasledovne: „My sme hľadali partnera zo zahraničia na takýto projekt veľmi dlho. Česi a Slováci mali k sebe vždy blízko, ale s Kuřimom sme si navyše skvele sadli aj povahovo. Takisto ako my sú nastavení a pripravení učiť sa a zlepšovať. SK Kuřim patrí v brnenskom regióne medzi najrýchlejšie rastúce kluby, taktiež nám sedí, že majú podobne ako my mužskú aj ženskú žložku. Verím, že spolupráca bude o ďalšie 2-3 roky ešte lepšia.“

Autor, foto: HC Tatran Stupava