Stoja za každým úspechom, ale verejnosť o nich nevie takmer nič.

Napísal(a)
Zverejnené v Predstavujeme
piatok, 09 február 2018 14:24
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Kto z nás, skôr narodených, by nepoznal jedného z našich TOP športovcov minulého storočia Ondreja Nepelu, olympijského víťaza, a jeho trénerku Hildu Múdru. Alebo víťaza Stanley Cupu a zároveň majstra sveta Mira Šatana. Či rodáka zo Žiliny, ktorý prepísal históriu cyklistiky, keď sa stal sa prvým trojnásobným majstrom sveta v jednom slede, Peťa Sagana.

Všetci títo fenomenálni športovci majú minimálne dve veci spoločné. Prvá. Pokiaľ sa kdekoľvek vo svete budete baviť s fanúšikom krasokorčuľovania, tak bude Ondra poznať. Rovnako ako fanúšik hokeja Mira alebo fanúšik cyklistiky Peťa. Čo je však tou druhou vecou, ktorá spája takmer všetkých týchto športových velikánov? Nie je to žiadna dáma, ktorá sa so správne vyhrnutou sukňou nechá zachytiť fotografmi pri vystupovaní z limuzíny po ich boku. Nie je to ani žiadna aféra z nejakého VIP večierka, kde by ich ovládal alkohol. Spája ich presne to isté, čo aj Vaše deti.

DSC05764.jpgAle čo to je?

Je vysoko pravdepodobné, že tento článok čítate práve Vy, fanúšikovia športu, ktorých dieťa alebo deti hrajú hádzanú v našom klube HC Tatran Stupava. Ste to práve Vy, rodičia, ktorí ich spájate. Vy umožňujete svojim deťom venovať sa športu. Vy ste tou najdôležitejšou súčasťou v živote detí, aby z nich mohol vyrásť Nepela, Šatan, či Sagan.

Ste to práve Vy.

Vy stojíte za každým ich úspechom, ktorý v živote dosiahnu. Boli ste tu, keď prichádzali na svet. Boli ste tu, keď zažili svoje prvé víťazstvo a radosť z neho. Rovnako ste tu boli aj pri slzách, ktoré prišli po prvej prehre. Ste tu aj vtedy, keď sa na šport chcú „vykašľať“. Ste tu aj vtedy, keď deti prídu domov so šekom na úhradu členského, či turnaja alebo lyžovačky. A tiež je Vašou starosťou i to, aby bola chladnička plná a mohli ste tak deťom ráno pred turnajom vypražiť „rízky“, urobiť čaj, koláč či štrúdľu.

2016_17lj_orig-173.jpg

Kopec detí má to šťastie, že majú pri sebe a svojom vývoji oboch rodičov a ako hovorí staré české príslovie „ve dvou se to lépe táhne“, je pravdivé. Niektoré deti toľko šťastia nemajú a potom je tou oporou, či motorom domácnosti, len jeden z rodičov a má to omnoho ťažšie. Avšak ani vtedy to nevzdávate a bojujete dennodenne s tým, aby to deti nepocítili.

Médiá

Nijakú informáciu, z týchto vyššie spomenutých, však médiá zrejme nikdy neprinesú. Neprinesú ich pravdepodobne ani vtedy, keď by sa práve to Vaše dieťa stalo tou hviezdičkou či jagavou hviezdou nášho športového diania. Svet budú vždy zaujímať len body, góly a víťazstvá. Potom možno nejaký partner či partnerka po boku tejto hviezdy. Neskôr aj deti týchto hviezd. Bohužiaľ, taká je realita našej doby.

Nádej

Verím však, že sa nájdu deti, ktoré si postupom času uvedomia to, čo ste pre nich urobili Vy, rodičia. Pre mňa ako fanúšika športu je úžasné sledovať, že sa stále nájdu tak „trhnutí“ rodičia, ktorí svoje deti podporujú od útleho detstva. Či už u nás doma alebo vo svete a môžeme, tak sledovať v TV nové hviezdy svetového športu ako sú Petra Vlhová či Stano Lobotka, ktoré nezabúdajú už teraz ďakovať svojim rodičom za to, že sú tam kde sú, aj vďaka nim. Najviac si to snáď uvedomujú tí športovci, ktorí sú na sklonku svojej kariéry ako je napríklad Veronika Velez-Zuzulová, naša vlajkonosička na Olympiáde. Domnievam sa, že udelenie tejto pocty nemohla dať naša výprava do lepších rúk ako jej a o pocite jej otca, Timoteja Zuzulu, ani nemusíme hovoriť. Veronike medailu myslím prajú aj najväčšie konkurentky. Ale zadarmo jej ju nedajú! Ak máte rovnaký názor, taj jej spoločne držme palce. Možno o pár rokov budeme palce držať Vášmu dieťaťu.

27950794_10211238180013759_794950313_o.png   Snímka obrazovky 2018-02-09 o 14.37.07.jpg   27989865_10211238103171838_1393483291_o.jpg   27946569_10211238156293166_964554281_o.png

Klobúk dole pred Vami, rodičia.

Text: Daniel Jančár

Foto: Lucia Obžerová a Lesanka Jánošíková