Turnaje v Zagrebe a Velikej Gorici v Chorvátsku.

Napísal(a)
Zverejnené v Aktuality a články
streda, 19 december 2018 04:52
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Píše sa rok 1972 a letné olympijské hry sa konajú v Mníchove. Víťazom hádzanárskej časti sa stáva Juhoslávia. O 12 rokov neskôr letné olympijské hry hostí Los Angeles a v hádzanárskej časti víťazí opäť Juhoslávia. O pár rokov je táto krajina zmietaná vojnou a jednou z nástupníckych krajín sa stáva Chorvátsko. Píše sa rok 1996 a letné olympijské hry sú opäť v USA, ale hostiteľským mestom je Atlanta. Víťazom hádzanárskej časti turnaja sa stáva Chorvátsko. Rok 2004 a olympiáda sa sťahuje tam, kde sa jej myšlienka zrodila, do Atén. Víťazom hádzanárskej časti turnaja sa nestáva nikto iný ako Chorvátsko.

Rok 2018, Stupava Slovensko.

Od začiatku jesene začína Sveťo Prokeš podsúvať rodičom možnosť, že naše deti z tried GT16, GT15 a piateho ročníka Handball Academy sú pozvané Deanom Vučićom do Zagrebu na 8.ročník medzinárodného turnaja. Presne do toho Zagrebu, do toho Chorvátska, kde sa rodia olympijskí víťazi! Naše mesto, naša škola, náš klub vycestoval krátko pred Vianocami už na svoju druhú návštevu tejto balkánskej metropoly.

Velika Gorica - Sobota

Turnajová časť, ktorá sa hrala vo Velikej Gorici bola situovaná v staršej hale, takej typicky slovenskej. Evidentne ešte poznajúca komunizmus. Ale dôležité bolo, čo sa v nej odohrávalo. V sobotu boli na programe dve kategórie. Dievčatá s rokom narodenia 2008 a chlapci s rokom narodenia 2009. Za chlapcov hrali tretiaci a štvrtáci v jednom družstve. Dievčatá boli rozdelené do dvoch družstiev. V prvom hrali len štvrtáčky. V druhom boli piatačky doplnené o dve tretiačky. Chlapci pod vedením Sveťa Prokeša sa s balkánskou mentalitou vyrovnali veľmi rýchlo. Boli rýchli, drzí a patrične bojovní. Miestami až tak, že bolo ďaleko viac hráčov na striedačkách ako na palubovke. Svoje účinkovanie skončili v základnej skupine. Prvé družstvo dievčat pod vedením Andrei Hauskrechtovej sa rozbiehalo pomalšie a nejaký čas trvalo, kým si zvykli na búrlivú atmosféru, pod ktorú sa podpísalo i trinásť stupavských rodičov, ktorí vycestovali podporiť svoje deti. Na škodu veci i tieto dievčatá skončili v základnej skupine. Druhé družstvo dievčat, „Dračice“, siahalo na senzáciu, ale o tom budete čítať nižšie.

Zagreb – Nedeľa

Tak a táto hala, to je teda iná káva! Hala v Zagrebe je súčasťou školy, pri ktorej je vybudovaná. Vzhľadom na to, že hala je z polovice zakopaná v zemi, tak je v nej príjemná klíma i v tomto ročnom období. Aby nebolo dosť, tak súčasťou haly je kaviareň, z ktorej je výhľad na celú hraciu plochu. Z druhej strany haly je bazén. Áno, aj takto vie vyzerať hala, ktorá patrí škole! Poďme však na palubovku tejto parádnej haly. Dnes reprezentovali náš klub a našu školu chlapci narodení v roku 2008 a dievčatá s rokom narodenia 2009. Dievčatá boli úžasné. Vedené Jankou Sirotovou sa v prvých zápasoch otrkávali v tejto konkurencii, ale po každom zápase boli nadšené, keď im nielen trinásť „trhlých“ rodičov kričalo „ĎÁKUJEME.....ĎÁKUJEME“. Jeden zápas sa im podarilo vyhrať 7:0 a vtedy pri „ďakovačke“ začali pomaly aj tancovať. Chlapci 2008 a jeden gólik čo im chýbal. Jeden gólik ich delil od toho, aby zo základnej skupiny postúpili do playoff. Predvedenou hrou by si určite zaslúžili odohrať ešte nejaký zápas navyše. Pri ich zápasoch bolo okolie striedačky „vypredané“ a dievčatá, ktoré svoje zápasy odohrali už včera ich hnali svojimi hlasivkami do každej akcie.

Dračice

Poďme späť na sobotu do tej staršej haly. Dračice, takto ich charakterizovala Janka Sirotová, asi pred rokom, keď im bola ešte triednou učiteľkou. V sobotu pod vedením Romana Vigha prešli základnou skupinou ako nôž maslom. Štyri zápasy a štyri výhry. Vo štvrťfinále sa baby naťahovali o každý gól, ale od druhej polovice zápasu bolo jasné, že „Dračice“ mieria jasne do semifinále. Semifinále. Jedno družstvo končí a druhé pôjde bojovať o zlato. Do konca semifinále ostáva asi 5 sekúnd, keď sa do náskoku na bránkovisku dostáva „Šantárka“ alias Tamarka Lunterová. Tamarka v každom zápase dva či trikrát „vybila“ brankárku. Všetci sme len stŕpli, len aby ju nevybila....Góóóól, Šantárka dáva gól! Hneď nasleduje sedmičkový rozstrel systémom rýchla smrť. Dáš/Nedáš. Nedáš=končíš. Sára Csoka berie loptu a skóruje. Dáva našim babám matchball. Do brány ide „Karkuška“, Barbora Karkušová. Vôbec prvýkrát na celom turnaji. Barborka chytáááááá! Zelený hroznový strapec skáče a plače. Finále. Boj Dávida s Goliášom. Každé jedno naše dievča je oproti súperkám menšie, útlejšie, ale je iné. Je Dračicou! Srdcom i dušou. Baby sa zdvojovali, zaskakovali jedna za druhú. Slzy sa vám pri takom zápase tlačia do očí. Ešte minútu pred koncom baby vedú 9:8! Potom padli vo finále ešte dva góly a oba do našej siete. Ten druhý asi 10 sekúnd pred koncom. Práve len týchto 10 sekúnd prehrávali v celom finále. Sú druhé? Sú. Bohužiaľ. Ale v krajine kde sa rodia olympijskí víťazi.

Dean Vučíć

Hvala Dean Vučić. Hvala. Ďakujeme za pozvanie, že sa naša škola kpt. Jána Nálepku v Stupave a náš klub HC Tatran Stupava mohol dva dni pasovať s krajinou, kde je hádzaná a iné kolektívne loptové športy na veľmi vysokej medzinárodnej úrovni.

Text: Daniel Jančár

Foto: Janka Sirotová