Ľuboš Hepner (HC Tatran Stupava)

Ľuboš Hepner priviedol staršie aj mladšie dorastenky na 2. miesto na Slovensku!

Skvelý úspech dosiahli dorastenecké výbery HC Tatran Stupava, keď v najvyššej slovenskej súťaži obsadili obe mužstvá strieborné priečky. Oba výbery trénuje Ľuboš Hepner, ktorý poodkryl, čo všetko stálo za týmito úspechmi.

Začnime tým, čo znamená pre trénera takáto úspešná sezóna?

• To, že vytrvalá a systematická práca sa oplatí a prináša úspechy a že štyri roky spolupráce s niektorými dievčatami smeruje tam kam chceme.

Si mimoriadne vyťažený tréner a určite sa dá povedať aj úspešný. Okrem dorasteniek ste medzi najlepšiu štvorku dotiahol aj starších žiakov. Ako sa to dá zvládať a aký je rozdiel trénovať dievčatá a chlapcov?

• Áno, časovo je to veľmi náročná práca, avšak pri dobrom nastavení sa to dá skombinovať a zvládnuť. Všetky moje družstvá sa počas sezóny pravidelne stretávali na tréningoch a posúvali sa vpred navzájom. Sú to síce dva úplne odlišné svety, ale pri obidvoch sú ako vždy plusy aj mínusy.

O starších dorastenkách

V čom vidíš najväčšie prednosti tímu starších dorasteniek?

• Súdržný kolektív a spoločné ciele.

Bola nejaká chvíľa v sezóne, na ktorú si bol za svoj tím obzvlášť hrdý?

• Tých krásnych a radostných momentov bolo v tejto sezóne veľa. Avšak asi najviac mi utkvel v hlave domáci zápas s Michalovcami, v ktorom sme prehrávali na začiatku 1:6 a vôbec to s nami nevyzeralo dobre. Nakoniec sme dokázali zápas otočiť a zaslúžene vyhrať. Myslím, že to bol jednoznačne najkvalitnejší duel celej dorasteneckej súťaže. Tá eufória bola neskutočná.

Čo bolo najväčšou výzvou, ktorej museli staršie dorastenky počas sezóny čeliť?

• V závere sezóny určite počet dievčat na zápase, nakoľko sa nám nevyhli zranenia a sezónu sme dohrávali so 6 až 7 hráčkami. Okrem toho určite každý zápas s Michalovcami, nakoľko ako jediné družstvo sme ich dokázali v sezóne poraziť a to dokonca dvakrát.

Pre staršie dorastenky bolo mimoriadne náročné, že mnohé z nich odohrali počas takmer každého víkendu aj zápasy za ženy. Ako si túto náročnú úlohu videl a aká bola spolupráca s trénerom žien Petrom Olšavským?

• Áno pre niektoré hráčky staršieho dorastu boli niektoré víkendy náročnejšie. Avšak vždy sme mali s trénerom Olšavským dohodnutú minutáž každej dorastenky v zápase žien. Z môjho pohľadu bola spolupráca na veľmi dobrej úrovni. Aj touto cestou by som sa mu chcel poďakovať, že dievčatá vždy pustil na zápasy dorasteniek, aby mohli zabojovať o vytúženú medailu. Vlastne veľkú zásluhu má na nej aj on sám, keďže hráčky staršieho dorastu väčšinu tréningov v týždni absolvovali s družstvom žien.

Ak by si mal vyzdvihnúť niektoré hráčky z tímu starších dorasteniek, kto by to bol a prečo?

• Vyzdvihol by som určite enormnú silu kolektívu. Každá hráčka v družstve splnila svoje úlohy a priniesla do družstva tie potrebné atribúty k úspechu.
  • Ako tím sme mali najlepšiu obranu v lige kde dominovali na strede pivotky K. Karkušová a L. Labudová a na oblúkoch Palušová a Kujanová. Za nimi podávala výborné výkony brankárka Šperglová. V útočnej fáze hry nás zas potiahla trio hráčok – druhá najlepšia strelkyňa ligy N. Labudová a sekundovala jej šiesta v poradí H. Karkušová a 11. Horváthová.

O mladších dorastenkách

Mladšie dorastenky taktiež získali strieborné medaile. Počas sezóny si naznačil, že v tejto kategórii bola reálnejšia šancu na celkové víťazstvo. Čo rozhodlo, že sa tak napokon nestalo?

• Z môjho pohľadu jednoznačne dva zápasy, ktoré sme absolútne nezvládli a odovzdali sme zadarmo body súperkám z Malaciek a Michaloviec. Avšak aj napriek týmto výbuchom hodnotím sezónu za mimoriadne úspešnú, nakoľko dievčatá zvládli veľké množstvo ťažkých vyrovnaných zápasov.

V čom sa líši práca s mladším tímom od práce so staršími dievčatami?

• Je tam dosť odlišností ale najväčšia určite v nastavení dievčat a motivácii. Starších dorasteniek bolo počtom síce menej, ale väčšina z nich už mala jasne nastavené ciele, čo v tej sezóne chcú dosiahnuť a od augusta za tým spoločne išli.

Ktoré aspekty hry sa podarilo u mladších dorasteniek počas sezóny zlepšiť najviac?

• Jednoznačne najviac sme zlepšili obrannú fázu hry. Tu sme položili základ úspešnej sezóny. Potvrdením je aj fakt, že sme v sezóne inkasovali zo všetkých družstiev v súťaži najnižší počet inkasovaných gólov.

Máš s mladšími dorastenkami ambície zabojovať o titul aj v budúcej sezóne?

• Mojim hlavným cieľom v budúcej sezóne je určite zabezpečenie ďalšieho rastu výkonnosti hráčok. Ale určite budeme chcieť aj bonus k tvrdej práci a zabojujeme o 1. miesto.

V tíme je viacero šikovných hráčok. Ktoré z nich považuješ za najväčšie talenty?

• Tých talentov v družstve je pomerne dosť, len nie každá hráčka ešte naplno predviedla, čo dokáže. Avšak pevne verím, že v budúcej sezóne to už zo seba dostanú. Veľmi dobre rozbehnuté hráčske kariéry majú jednoznačne predkadetské reprezentantky Barbora Karkušová a Anežka Stránska.

O budúcnosti

Aké sú trénerské ciele do budúcnosti?

• Mojim jediným cieľom je neustále napredovanie mojich trénerských schopností a vedomostí.

Ostávaš trénerom aj v nasledujúcej sezóne?

• Aj napriek tomu, že tej trénerskej práce bolo túto sezónu extrémne veľmi veľa, ešte nemám pocit, že by som si potreboval od toho oddýchnuť.

Čo by si chcel v klube HC Tatran Stupava v budúcnosti dosiahnuť?

• Pochopenie a vďačnosť rodičov za prácu, ktorú robíme pre ich deti v klube.

Dá sa povedať, že si úspešný mládežnícky tréner. Čo je kľúčom k úspešnej práci s mládežou v hádzanej?

• Jednoznačne každodenná systematická práca.

Čo odkážeš mladým hádzanárkam a hádzanárom, ktorí snívajú o úspechu v tomto športe?

• Milovať svoj šport a to, že cesta k úspechu vedie len cez tvrdú drinu a individuálnu prácu navyše. Hráčka či hráč musí byť ochotný opustiť svoju komfortnú zónu a podmieniť svoje ostatné aktivity vytúženému cieľu. Ale určite ten zaslúžený pocit úspechu stojí za to.