Ml. dorastenci: HC Tatran Stupava & Strojár Malacky – Tatran Prešov 22:21 (11:12)

„Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna“ určite si aj vy vybavíte nejednu rozprávku, ktorá začína takýmito slovami. Nejde mi začať inak ako takto. Prečo? Pretože práve o štyri dni bude mať svoje prvé výročie tento príbeh…..

Prebieha posledná minúta zápasu medzi Tatranom Stupava a Tatranom Prešov. Stav je 30:30. Hostia majú všetko vo svojich rukách, majú loptu a sú v útoku. Doposiaľ v zápase ani raz neprehrávali! Rozhadzujú si loptu medzi spojkami, chcú si pripraviť jasnú gólovú šancu, z ktorej chcú nasadiť definitívne KO našim chalanom. Ale po tomto priebehu zápasu by si to naši chalani určite nezaslúžili. Do konca zápasu je menej ako 30 sekúnd. Atmosféra v hale vrcholí, už každý fanúšik stojí. Kričí, tlieska a dúfa, že to chlapci ubránia a odnesú si proti super favoritovi bodík hodný zlata zo zápasu, ktorého priebeh bol absolútne beznádejný. Prieraz! Prieraz! Rozhodcovia berú Prešovčanom loptu. Dostávame sa bleskovo do útoku. Samo Fúsek alias „Pšeňo“ si na strednej spojke mazná loptu a kontroluje čas na tabuli. Do konca zápasu ostáva 20 sekúnd. Pšeňo dvíha ľavú ruku a ukazuje spoluhráčom signál, ktorý chcú zahrať. Vymieňajú si loptu medzi spojkami, ale čas sa kráti. Začína sa signál. Snáď sa to podarí, snáď sa to podarí. Prešovčania sú veľmi skúsený tím a znemožňujú pripravenú kombináciu. Vytláčajú nás zo streleckých pozícií a nútia chalanov k prihrávke do ľavého krídla na Dana Poláka. Do konca zápasu sú tri sekundy. Dano volí kľučku smerom von z ihriska a dostáva sa do mizerného streleckého uhlu. Hala nedýcha. Dano nestrieľa, ale z nemožného uhlu volí prehodenie brankára. Lopta letí nadýchaným oblúčikom, brankár ju ale ťukol končekmi prstov. Brankár sa stáča na päte a hádže sa do brány, aby zabránil ceste lopty do siete. Brankár však končí spoločne s loptou v sieti. Všetky ruky vystrelili k nebesám. Chalani po sebe naskákali akoby práve vyhrali titul majstra sveta. Fantázia, fantázia!

A ako sa hovorí v rozprávkach tiež „do roka a do dňa.“ Takmer na rok presne sme aj tento víkend opäť hostili Tatran Prešov, tohtoročného lídra ligy v kategórii mladších dorastencov. Naši chalani boli pred týmto zápasom na aktuálnom štvrtom mieste, ale rozdiely medzi druhým a piatym družstvom sú minimálne.

Zápas sa začal skvelým nástupom našich chalanov a už v 11min sme prinútili hosťujúceho coacha stiahnuť po time-oute. Stav bol v danom momente 6:2 pre našich chalanov, na čom má svoj podiel zásluhy Patrik Papaj v bráne a rýchla hra v útoku, ktorú odbornosť volá druhá vlna. S pribúdajúcim časom sa aj Prešovčania zlepšili a zápas sa vyrovnával. Polčas sme nakoniec prehrali 11:12.

Nástup do druhého polčasu nám vôbec nevyšiel. Ale vôbec. Chvíľu to vyzeralo tak, že si chalani prestali veriť v koncovke, stávali sa bezzubými a súper to potrestal rýchlim sledom gólov. Stav bol v 36min 11:15. Michal Rybár, tréner brankárov, dal v tom momente pokyn na rozcvičenie svojmu synovi, Jurajovi Rybárovi. Chalani potrebovali nakopnúť, prebudiť sa k svojej sebavedomej hre a práve toto sa ukázalo pre vývoj zápasu ako zlomové. Juro začal svoje pôsobenie rovnako ako Paťo na začiatku zápasu a o trinásť minút neskôr už bolo 18:18! Bolo zarobené na dramatický a nervózny záver.

Ísť do vedenia sa nám však nedarilo. Stále viedol Prešov a naši chalani len doťahovali, tak to bolo až po 58min, v ktorej vyrovnal na priebežných 21:21, Mário Prévaj. Štyridsať sekúnd pred koncom sme sa zmocnili lopty a chalani si ju postupne medzi vymieňajú sebou v útoku. Dvadsať sekúnd do konca, Rudo Draškovič ml., tréner domácich, si berie timeout. Prísediaci Vlado Hýravý poznamel: „parádne si to načasoval!“ Po timeoute sa vracajú chalani na ihrisko s pokrikom a odhodlaním to dohrať do konca v útoku, zakončiť v samom závere a nedovoliť tak Prešovu kontra úder. Rozohráva sa, sekundy ubiehajú, takmer technická chyba. Sedem sekúnd, šesť, päť a zodpovednosť na seba berie Martin Hýravý. Maťo sa zavesil do vzduchu a z jeho pravačky letí projektil, ktorý sa opäť otrel o tyčku. Góóóól, góóóól! História sa opakuje, chalani porážajú Prešov!

Do roka a do dňa (takmer) naši mladší dorastenci opäť v domácom prostredí porazili Tatran Prešov. Skvelé, fantastické, bojovné! Z úvodných troch zápasov odvetnej jarnej časti majú chalani za sebou tri zápasy a dva zvládli na výbornú. Jedným dúškom treba dodať, že všetky tri zápasy boli proti družstvám, ktoré bojujú o medailu.

Zostava: Jakub Krajčír, Vladimír Štefko 3, Juraj Rybár, Lukáš Konečný 1, Ján Janoštiak, Patrik Papaj, Daniel Polák 6, Mário Prévaj 3, Martin Hýravý 7, Alem Yildiz, Matej Adamkovič, Samuel Fúsek 1, Dávid Rybjanský 1.

Tréneri: Rudolf Draškovič ml., Róbert Baláž, Michal Rybár

Priebeh: 6:2, 10:9, 11:12 / 11:15, 15:17, 18:18, 21:21