Mladšie dorastenky: HC Tatran Stupava – Duslo Šaľa 30:24 (16:11)

Počas uplynulého víkendu boli v hale stovky zápasov, pretože prebiehal medzinárodný turnaj Playminihandball 2015. Avšak najväčšiu divácku pozornosť mal priniesť nedeľný poobedný zápas „doriek“ proti nevyspytateľnému súperovi, Duslu Šaľa. Práve v prebiehajúcej sezóne „dorky“ na palubovke v Šali odohrali svoj najlepší zápas v sezóne a domáce vtedy jasne zdolali 13:26! Zároveň si ale oba kolektívy zmerali sily aj na jesennom turnaji v Hodoníne, kde mali naše baby Šaľanky na lopate, ale prehrali o gól! Všetci sme túžili po úspechu, pretože zisk čo i len bodu z tohto zápasu, by priniesol jagavý lesk na krkoch našich hráčok a trénerov. Túto skutočnosť nebolo nikomu treba pripomínať. A ešte o to viac umocňoval tento deň fakt, že práve presne v tento deň pred rokom nás opustil Miroslav Jančár. Aby nebolo dosť, tak práve jemu sľúbili „dorky“ medailu v dobe, keď bojoval na lôžku so svojou chorobou.Dorky_Jancar-2.jpg

Po zápase dorastencov s Trebišovom sa hala postupne zapĺňa ešte viac. Už pri rozcvičke a nácviku brejkových situácii lietajú lopty z ruky Simi ako nikdy predtým. Jedna dlhá, druhá krátka. Baby si pričasto zbierajú loptu u rozcvičujúcich sa súperiek. Streľba z nacvičených náskokov na rozohriatie končí v ochrannom site. Bežné prihrávky až príliš často spracovávajú na úrovni kolien. Dnes to bude náročné!!! Nie ani tak boj so súperom, ale hlavne so sebou. Vo vzduchu cítiť nervozitu. Tlak na „dorky“ bol taký, ako snáď nikdy v ich doterajšom športovom živote.

Začalo sa. Šaľanky rozohrávajú, kroky. Nasleduje rýchly protiútok, Lucka 1:0! Šaľa však kontruje a ide do vedenia 2:3. Roman už pobehuje s tabuľkou pre timeout, avšak vydrží a nekladie ju zapisovateľom na stôl. Verí babám, že pôjdu v zápase podľa jeho pokynov. Presilovku šiestich voči štyrom využívame naplno. Ujímame sa vedenia 6:3 a prichádza time-out hostí. Bohužiaľ pomohol im. V čase 12:21 berie timeout už i Roman, stav je 6:6!! Nasledujú ťahanice o každý gól. Za stavu 11:9 zase dostávame 2-minutový trest a sedmička proti nám. Simi chytá, Simi chytá!!! Prichádza prvý zlomový okamih. Presilovku hostí vyhrávame 2:0!!! V závere polčasu sa „dorky“ dostávajú do vedenia o päť gólov 16:11! Baby dávajú aj 17-ty gól, ten im však rozhodca berie, na podnet trénerky hostí, že prišiel po časovom limite. Čas na nejaké oslavy neprichádza. Náskok síce sľubný, ale čaká nás ešte dlhých, predlhých 30 minút druhého polčasu. Ale z báb už začíname cítiť pohodu.

2015 05 17 sala1

Začal sa druhý polčas. Druhý zlomový moment. Sedmička hostíííí a Simi! Likviduje druhú sedmičku v zápase. Rozhodcovia nás dosť prísne posielajú do štyroch proti šiestim, ale tu prichádzajú hviezdne momenty Romi. Okrem dvoch gólov získala aj loptu, keď bol na ňu odpískaný prieraz a to všetko v oslabení o dve baby menej. Vedieme 20:12!!! Ďalšia šnúra gólov súpera a stav je razom 21:16. Druhý timeout Stupavy, bronzový timeout! Prišiel tretí zlomový-bronzový moment. Tie slová trénerov museli priniesť to, čo „dorky“ potrebovali počuť. Sebadôvera, nekompromisnosť v súbojoch jedna na jednu, kombinačná ľahkosť v útoku a tímová spolupráca v obrane podporená úsmevmi od ucha k uchu. Baby hrali to, čo vedia, hrali skvele. Hnané publikom do záverečných minút. Tisícky odmakaných minút na tréningoch sa zbiehajú do posledných sekúnd zápasu. Obecenstvo na nohách. Chorál pre bronzové babizne znie celou halou: „Kto neskáče, neni Tatran. Hop, hop, hop.“ Zápas končííííí. Začali sa spontánne oslavy prvej ženskej medaily stupavského družstva v rámci celorepublikovej súťaže. „Dorky“ sú tretím najlepším celkom mladších dorasteniek v celej republike! Tretím najlepším!!!

2015 05 17 sala2Po práve odovzdaných medailách už nie sú „dorky“ len talentovaným družstvom s vysokým potenciálom. Sú tímom, ktorý potvrdil svoju kvalitu a súdržnosť počas celej sezóny. Dokázali uniesť tlak, ktorý na ne bol vytvorený a postavili sa mu čelom, tak ako len ony vedia. Spolu!

Do roka a do dňa splnili svoj sľub. Je to niečo famózne. Gratulujeme!!!

Atmosféru po zápase asi najlepšie vystihuje moment, ktorý sa stal pred klubovňou. Pán Kovács starší, oblečený v žltom „bronzovom“ tričku mi podáva ruku a hovorí: „Toto… toto tričko pre mňa znamená ďaleko viac ako si viete predstaviť, alebo ako viem vyjadriť“. Potom sklonil hlavu a odišiel za svojou ženou. Ten chlap bol neskutočne dojatý. Super pohľad!

Zostava a góly Stupavy: Kristína Nemcová, Natália Huňarová, Almina Yildizová 1, Vanesa Valachová, Wanessa Raffasederová 4, Lucia Kovácsová 7, Simona Kubovičová, Vanessa Kaláberová 3, Romana Gašpareková 4, Silvia Straková 3, Alexandra Popovičová 2, Petra Geisseová, Sarah Richter 3, Michaela Puškáčová 2, Ivana Gašpareková 1.

Trenéri: Roman Vigh, Peter Kuklovský

Priebeh: 2:1, 2:3, 6:3 Time Šaľa, 6:6 Time Stupava, 10:9, 13:9, 16:11 / 20:12, 21:16 Time Stupava, 25:17 Time Šaľa, 30:22 Time Stupava, 30:24