Muži: Prípravný turnaj v Litovli (CZ) – 3. miesto

Po mesiaci kondičnej a silovej letnej prípravy odcestovali naši muži na prvý prípravný turnaj do českého Litovlu. Čakali tam na nás kvalitní súpery, ktorých veľkou výhodou vzhľadom na to, že ich súťaže začínajú už budúci týždeň bolo, že na turnaj prišli po absolvovaní hernej prípravy, zatiaľ čo Stupavčania absolvovali len jeden herný tréning. 
Náš prvý súper bol extraligový Martin, ktorý si od začiatku vybudoval mierny náskok. Zdalo sa, že kvality extraligistu sa prejavia a zápas bezpečne privedie do víťazného konca. Nášmu družstvu koučovanému Miroslavom Fukáčom chvíľu trvalo zakiaľ sa na ihrisku našlo, takisto sa koncom prvého polčasu podarilo trénerovi nájsť správne zloženie teamu na ihrisku. A keďže chalani na ihrisku doslova dreli dovolili Martinčanom vyhrať prvý polčas len o dva góly a udržali tak nádej na dobrý výsledok.
V druhom polčase sa prejavila fyzická prevaha stupavčanov a širšia lavička, čo tréner umne využil. Vo vyrovnanom zápase Stupava prekvapivo porazila extraligový Martin o jeden gól 20:19 a pripísala si prvé dva body na turnaji. Za zmienku stojí, že o stupavské góly sa podelilo až deväť strelcov.
Po prvom zápase a krátkom slávnostnom zahájení 55. ročníka turnaja o pohár mesta Litovle nastúpili Stupavčania na svoj druhý zápas proti domácemu družstvu, ktoré si tento rok po prvý raz v histórii zahrá českú hádzanársku extraligu. Od začiatku bolo jasné, že tento súper bude oveľa ťažší ako Martin. Domáci hrali krásnu ale tvrdú, nápaditú a veľmi účelnú hádzanú či už v obrane alebo v útoku, na ktorú sme dlho nevedeli nájsť účinný liek a už v polke prvého polčasu bol rozdiel v skóre desať gólov. Zároveň sme prišli o zraneného Lukáša Hirtla, ktorému súper nešetrným zákrokom zlomil nos. Od tohto okamihu sme zvýšeným dôrazom ako v obrane tak aj v útoku a športovo treba priznať, že aj vďaka tomu, že tréner súpera dal šancu aj hráčom z lavičky zápas vyrovnali. Polčas sme prehrali 9:15 a v rovnakom, vyrovnanom duchu sa niesol aj druhý polčas. Na domácich bola vidieť väčšia herná zohratosť a góly strieľali po nacvičených kombináciách, na ktoré Stupavčania nevedeli často správne reagovať. Naše góly padali skôr po individuálnych akciách dvoch troch hráčov a tak treba považovať konečný výsledok 20:27 za veľmi prijateľný.

Na tretí, posledný zápas sme nastúpili po rýchlom obede proti družstvu Bystřice pod Hostýnem, ktoré hrá prvú českú ligu. Od začiatku nám v tomto zápase chýbalo to čo nám prinieslo úspech v prvom a čiastočne aj v druhom zápase. Nasadenie, bojovnosť a chuť pobiť sa o dobrý výsledok. Po dvoch doobedných zápasoch a obede sme sa akoby nevedeli do zápasu dostať, na čom mal zásluhu aj kvalitný a behavý súper. České družstvo nás kruto trestalo za ohromné množstvo technických chýb, nepripravených koncoviek ako aj nedôrazu v našej obrane. Po polovici prvého polčasu bol rozdiel v góloch priepastný a trénerovi sa ani viacerými pokusmi o zmenu herného systému ako aj viacerých zmenách v zostave nepodarilo družstvo naštartovať a vrátiť do zápasu. Po polčasovom výsledku 10:16 sme sa druhý polčas rozsypali a prehrali zahanbujúco 18:36. Jediným pozitívom tohto zápasu bolo, že sme dostali už v príprave riadnu facku, ktorá nám ukázala naše slabiny a nedovolila nám po výhre nad slovenským extraligistom zaspať na vavrínoch ale vrátila nás späť na nohy.

230814 litovel2Výsledky:

Stupava – Martin 20:19 (8:10)
Stupava – Litovel 20:27 (9:15)
Stupava – Bystřice Pod Hostýnem 18:36 (10:16)

Litovel – Martin 35:13, Litovel – Bystřice 25:19, Bystřice – Martin 36:25

Konečné poradie turnaja:

1. Litovel
2. Bystřice pod Hostýnem
3. Stupava
4. Martin

Zostava:

Brankári: Beleš, Nemčovič,
hráči: Draškovič, Jánoš, Kubíček, Malina, Husák, Hoksz, Kopp, Prokop, Gedeon, Ondrušek, Béreš, Hirtl, Lipovský, Obselka

230714 fukac1Prinášame Vám aj pohľad trénera:

Na turnaj do Litovelu sme cestovali s viacerými zámermi. S cieľom splnenia jednoduchých taktických pokynov, mojeho spoznania herného prejavu družstva v zápasoch, odskúšania alternatív spojkového radu, zapojenia všetkých hráčov, vytvorenia kostry družstva, definovania nedostatočných činností jednotlivca a družstva. Po úvodnom týždni prípravy, kedy sme postupne prešli na lopty, išlo zároveň o naše prvé zápasy vôbec. Aktuálne sme v inej fáze prípravy ako extraligové družstvá, ktoré začínajú prvým ligovým kolom prakticky o týždeň. Nominovaných bolo 14 hráčov a 2 brankári. Pripojil sa k nám totiž aj Lukáš Hirtl z ŠKP Bratislava, Peter Lipovský z Pezinka, Peter Ondrúšek z Kysuckého Nového Mesta a Jozef Gedeon, ktorý ako hráč Stupavy doposiaľ trénoval v Modre. V zápase s extraligovým Martinom nám chvíľu trvalo kým sme sa dostali do zápasového tempa. Teší ma, že na našej strane bolo cítiť väčšiu túžbu po víťazstve a chalani splnili jednoduché taktické pokyny, čo sme si stanovili pred zápasom. Napriek tomu, že Martin pricestoval bez 3 hráčov základnej zostavy, je víťazstvo o gól pre nás povzbudením do ďalšej práce a vážime si ho. Zápas s domácim extraligistom z Litovelu sa pre nás nevyvíjal dobre. Je to veľmi ambiciózny team a jeho herný prejav mi v mnohom imponuje. Nastúpili sme na zápas hneď po víťazstve nad martincanmi. Už v priebehu prvého polčasu nám súper nadelil o 10g. Je mi veľmi ľúto, že pri nešťastnom obrannom zákroku súpera sme prišli hneď v úvode o Lukáša Hirtla, ktorý so zlomeným nosom musel do nemocnice. Za krátko ho nasledoval aj Oliver Kubíček, ktorý si v súboji o loptu bolestivo podvrtol členok. Ku cti družstvu slúži, že po návrate k tomu, čo sme si povedali v šatni sme dokázali v ďalšom priebehu zápasu výsledok korigovat na vzhľadom na priebeh a kvalitu súpera prijateľných 20:27. Na zápas s prvoligovou Bystřicí sme nastúpili po krátkom obede. Mal to byť zápas o druhé miesto. Začali sme ho však nekoncentrovane, bez potrebnej tvrdosti a zápalu v obrane, odovzdane. Urobili sme hrubé technické chyby a viac sme sa venovali chybným verdiktom mladých arbitrov ako na tie vlastné. Nepomohli 4 time outy, zmeny systému hry ani striedania. Na ihrisku sa nenašiel hráč, ktorý by družstvo strhol k aspoň bojovnému výkonu. Ako hráč viem, že aj takéto zápasy sa „prihodia“. Súper nás prehral vo všetkých činnostiach a zaslúžene a vysoko vyhral. Zároveň nám ukázal koľko vela práce nás čaká. Čo si o zápase myslím, som povedal chalanom v šatni a tam to aj zostane.. Turnaj pre nás splnil svoj účel a bol pre nás dobrou školou.
Za družstvo ďakujem vedeniu, Rudovi Draškovičovi st. a Mirovi Malinovi za spolupracu. Ideme si svoje – a ďalej…