Rozhodcovia z Tatrana Stupava rozhodovali už aj španielsku ligu
Rozhodcovia to v žiadnom športe nemajú ľahké, vždy sa nájde na ihrisku niekto, kto nebude s každým verdiktom spokojný. Napriek tomu to bez nich nejde a práve oni sú tými, ktorí musia niekedy „hasiť“ výbušné situácie a nie raz to dá poriadne zabrať.
Aj my v klube máme rozhodcov a niektorých aj mimoriadne úspešných a to dokonca aj na medzinárodnom poli. Preto vám teraz predstavíme dvojicu rozhodcov Patrik Papaj a Maroš Nagy, ktorý náš klub reprezentujú v rozhodcovských dresoch.
„Rozhodcovskú licenciu som si spravil v roku 2015, keď som ešte aktívne hrával v Stupave. Chcel som vyskúšať aj inú stránku hádzanej a zistil som, že ma to naozaj baví. Následne som asi 3 roky hrál aj chodil rozhodovať, ale postupne bolo čoraz ťažšie skĺbiť tieto aktivity. Tak som sa rozhodol, že sa budem venovať čisto rozhodovaniu. V roku 2018 som začal rozhodovať spolu s Marošom a v roku 2020, sme boli zaradení do najvyšších súťaží – Niké Handball extraliga a MOL ligy,“ uviedol 23-ročný Patrik.
„Ja som sa narodil v hádzanárskej rodine. Dedko bol bývalý úspešný brankár, potom tréner, rozhodca a delegát. Taktiež otec aj brat sú rozhodcovia. Od mala som vyrastal v hádzanárskom prostredí klubu HKS Bánovce nad Bebravou. Hala a hádzaná bola pre mňa druhý domov a napokon prišlo k rozhodnutiu či budem rozhodca tréner alebo funkcionár. A zvíťazilo rozhodovanie,“ doplnil predstavovanie Maroš.
Často sa pýtajú hráčov, aké ciele majú vo svojej kariére, ale je to tak aj u rozhodcov? „Ambíciou je neustále sa zlepšovať každým zápasom a sezónou. Naberať čo najviac skúseností na turnajoch v zahraničí, ale aj udržiavať si stabilitu výkonov a zlepšovať sa v našich najvyšších súťažiach. Naším snom a cieľom je stať sa medzinárodnými arbitrami,“ predstavil očakávania Maroš, ktorý pracuje ako špecialista servisu a záľubou sú mu cestovanie a príroda.
Majú za sebou už aj zápasy španielskej ligy
A že tie ciele nemusia byť nedosiahnuteľné potvrdzuje aj ich doterajšie pôsobenie na palubovkách. „Odkedy sme začali spolu pískať každý rok nám priniesol niečo nové. V sezóne 2019/2020 sme začali na Slovensku pískať najvyššie súťaže a boli sme zaradení na listinu mladých rozhodcov EHF. V roku 2021 sme pískali na majstrovstvách sveta stredných škôl v Belehrade, kde sme rozhodovali zápas o 3. miesto dievčat medzi Rumunskom a Čiernou Horou,“ predstavil spoločné začiatky Patrik, ktorý študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave.
„Na jar roku 2022 sme po obdržaní pozvánky od EHF absolvovali tradičný veľkonočný turnaji PHC pod záštitou EHF projektu mladých. Priamo z Prahy sme leteli do Španielska kde sme strávili 7 dní a rozhodovali sme rôzne súťaže. Vrcholom pobytu bol zápas najvyššej španielskej súťaže Bidasoa Irun – Puente Genil. V lete sme opäť obdržali pozvánku od EHF na Európske olympijské hry mládeže v Banskej Bystrici. Na EYOF-e sme pískali semifinále dievčat medzi Nórskom a Maďarskom,“ dopĺňa ďalšie spoločné vystúpenia Maroš.
„Tento rok sme už stihli na jar opäť Španielsko, kde sme mali podobný program ako rok predtým, zakončený ďalším duelom Asobal ligy pred vynikajúcou diváckou kulisou Torrelavega – Cisne. Taktiež nás veľmi potešila dôvera v rámci slovenských súťaží, kde sme tento rok rozhodovali zápas štvrťfinále play-off extraligy mužov a taktiež semifinále slovenského pohára mužov. Vyvrcholením sezóny boli Európske univerzitné hry v Podgorici, kde sme rozhodovali štvrťfinále mužov a semifinále žien,“ priblížil aktuálny rok Patrik, ktorý obľubuje prechádzky prírodou a jeho záľubou sú psy.
Univerzitný turnaj má svoje špecifiká
Pozrime sa ešte bližšie na spomínaný vrchol sezóny, ktorým boli Univerzitné majstrovstvá Európy. Je rozdiel pískať vysokoškolákom oproti bežným súťažiam? „Takýto turnaj má svoje špecifiká. Tímy sú zložené z hráčov, ktorí hrajú na rôznych výkonnostných úrovniach. Niektorí hrávajú spolu aj bežne, ale iní zas nie. V takýchto zápasoch môžu nastať situácie, ktoré nie sú úplne bežné. Na druhej strane v mnohých tímoch boli hráči, ktorí pravidelne hrávajú najvyššie domáce súťaže. Prvé 3 výbery z mužskej kategórie by sa nestratili ani v našej extralige. Takisto zaťaženie hráčov je iné. V bežných súťažiach odohrajú jeden, maximálne dva zápasy za týždeň. Tu museli odohrať 6 zápasov za 6 dní a hlavne ku koncu sú náchylnejší na zranenia a pri únave prichádzajú aj nebezpečné fauly. Na toto, ako rozhodcovia musíme dávať veľký pozor. Celkovo to však bola veľmi zaujímavá skúsenosť. Videli sme rôzne štýly hádzanej z celej Európy, na ktoré sa ako rozhodcovia musíme vedieť adaptovať,“ netajil množstvo získaných skúseností ale aj špecifík Patrik.
Pomáhajú aj pri organizovaní mládežníckych turnajov
Už v druhej polovici augusta sa na ihriskách v Stupave, Malackách ale aj Záhorskej bystrici odohrajú mládežnícke turnaje Mizuno cup a Stupava cup. Na týchto podujatiach máte na starosti rozhodcovskú časť. „Hlavnou úlohou je aby turnaj prebehol z rozhodcovskej strany bez problémov. Je potrebný veľký počet rozhodcov, čo býva niekedy náročné po organizačnej stránke. Takéto turnaje sú dobrou príležitosťou pre mladých rozhodcov rozhodovať veľa zápasov, naberať skúsenosti a zlepšovať sa. Keďže v septembri, začínajú oficiálne súťaže, je to takisto dobrá príprava pred začiatkom sezóny,“ vysvetlil Maroš.
Našim talentovaným rozhodcom prajeme do budúcnosti aby nadviazali na svojich predchodcov, ktorý robili dobré meno našej hádzanej aj na tomto poli. Či už to boli napríklad Anton Móza, Ladislav Podlucký, Vilo Hason, Fero Kustor alebo Milan Sivák.