
Rozhovor s trénerom mládeže a kondičným trénerom Sveťom Prokešom o športe, trénovaní a behaní.
Sveťo, absolvoval si so svojimi zverencami ako aj ďalšími členmi HC TATRAN STUPAVA beh Devín – Bratislava. Aké boli pocity na trati a cieli ?
Ja som konkrétne absolvoval s kompletným družstvom starších žiakov ( familiárne začína toto byť známe pod názvom THE SALADS :)) takzvaný „Veľký Devín“ to znamená trať dlhú 11,6 kilometra. Spočiatku sa môj „nápad“ nepozdával najmä ich rodičom, ale našťastie sa mi podarilo presvedčiť ich…:) Chcel som , aby chalani sami sebe dokázali, že bez väčších problémov dokážu pri svojej aktuálnej kondícii odbehnúť aj takúto vzdialenosť. Ja osobne si myslím, že sa nám to spoločne podarilo zvládnuť absolútne bez problémov, ale na to sa musíš spýtať aj chalanov… 🙂 V ich tvárach ako aj v tvárach rodičov v cieli som videl (ak som teda videl správne), veľkú spokojnosť, obdiv a uznanie …. a možno tam aj nejaký ten kameň zo srdca spadol… :):):) Máme „základný čas“ a na budúci rok ho určite prekonáme. Bol by som rád, keby sa tento beh dostal do „klubového kalendára“ našich každoročných aktivít. Je to najstaršie atletické podujatie na Slovensku, máme to zo Stupavy tak blízko, čo by hádzanárskou loptou dohodil :), tak prečo nepokračovať ?
Ako si sa dostal k športu, k behaniu ?
Ako každý správny Stupavčan som začínal ako prváčik na Základnej škole v hádzanárskej prípravke. Od piatej triedy ZŚ som navštevoval futbalovú školu Slovana Bratislava. Štyri roky som hrával za žiacke družstvá Slovana a popritom som sa v rámci školy zúčastňoval na rôznych súťažiach, kde som dosahoval výborné výsledky hlavne v atletike a lyžovaní. Profesionálne sa venovať lyžovaniu sa vtedy dalo najbližšie na Internátnej športovej škole v Banskej Bystrici, tak prednosť dostala atletika. Keď som začal uvažovať o štúdiu na strednej škole prišiel otec s novinovým článkom, sa bude v Bratislave otvárať Športové gymnázium na ulici Štefana Majora (dnes škola nesie názov OŠG Ostredková, však Vaness ? 🙂 ). Tak som sa stal študentom historicky prvej triedy na tejto škole. Venoval som sa behom na stredné trate, najmä behu na 1500m. Celé dni sme trávili na tréningoch, sústredeniach a pretekoch, takže keď sme zmaturovali a rozmýšľali čo ďalej, mali sme to veľmi jednoduché… 🙂 Takmer každý z nás si podal prihlášku na FTVŠ, aby sa stal trénerom alebo učiteľom telesnej výchovy. Ja som ukončil štúdium ako tréner so špecializáciou na atletiku. S aktívnym športovaním som skončil počas štúdia na VŠ a venoval som sa kondičnému tréningu detí a mládeže, ktorému som sa po dlhšom čase začal opäť venovať v našom klube.
Aký vplyv má atletická príprava v hádzanárskom tréningu ?
V žiackych kategóriách počas jedného zápasu absolvuje jeden hráč 3 až 3,5 km behu rôzneho druhu a intenzity(šprinty, štarty na krátke vzdialenosti, poklus, beh so zmenami smeru, beh vzad, atď…). Vo vyšších kategóriách sa tento objem zvyšuje až na 4 až 6,5 km na jeden zápas. Tieto hodnoty jasne ukazujú na dôležitosť bežeckého výkonu v štruktúre herného výkonu jednotlivca v zápase. Na našich tréningoch tejto zložke prípravy kladieme primeraný dôraz. Moje doterajšie skúsenosti a odozva na beh, sú veľmi pozitívne. Viacerí zverenci už absolvovali bežecké vytrvalostné tréningy v parku, na Vrchnej hore, či beh popod Vrchnú horu do Marianky a späť. No a v hale alebo vonku pravidelne absolvujeme šprintérske alebo skokanské atletické tréningy…
Ako hodnotíš kondičnú pripravenosť a všeobecnú pohybovú výkonnosť v dnešných žiackych a mládežníckych kategóriách ?
Výsledky testovaní poukazujú na nižšiu pohybovú výkonnosť dnešnej generácie detí a mládeže v porovnaní so staršími generáciami. Je to samozrejme zapríčinené rozdielnym spôsobom života dnešnej generácie. My sme nemali počítače, tablety, smartfóny, „plejstejšny“ ani „ixboxy“… Celé dni sme trávili vonku na ihrisku. My sme sa vlastne trénovali sami… 🙂 Deti, ktoré pravidelne trénujú v našom klube testujeme. Evidujeme a vyhodnocujeme výsledky ich výkonnosti. Tieto údaje budeme pravidelne aktualizovať a vyhodnocovať. Každý člen nášho klubu bude mať svoj vlastný „životopis všeobecnej pohybovej výkonnosti“. Som presvedčený, že pravidelným odborným tréningom sa nám podarí dosiahnuť výrazné rozdiely medzi dnešnými deťmi, ktoré aktívne trénujú v našom klube a ich rovesníkmi, ktorí športujú len na hodinách TV v rámci školského vyučovania. Nie každé z detí nakoniec bude v dospelosti „hádzanárskou hviezdou“, ale k ich harmonickému rozvoju určite prispejeme rozhodujúcou mierou.