St. dorastenky: HC Tatran Stupava – Duslo Šaľa 22:28 (9:12)

Keď som v minulej sezóne prijal ponuku písať vo svojom voľnom čase o dievčenských dorasteneckých kategóriách, tak som si dal predsavzatie, že nebudem voči babám kritický. Pretože byť len kritický, ešte nič nikomu dobré neprinieslo. Za ten čas som ich videl vo viacerých zápasoch či tréningoch musím povedať, že mi prirástli k srdcu a mám ich ako kolektív veľmi rád. V sobotnom súboji so Šaľou som však videl iný tím, aký som spoznal. Preto dnes tej kritiky trochu dám, ale skúsim tej konštruktívnej (konštruktívna kritika ukazuje smer, ako sa možno zlepšiť – pozn. autora).

V tomto kole „Dorky“ privítali tradičného súpera, s ktorým sa zvyknú pasovať pravidelne o body či už doma alebo vonku, či na turnajoch. Určite aj toto bol dôvod, že do haly merali cestu desiatky fanúšikov, aby si pozreli dobrý „match“. Match plný dramatických okamihov, pekných herných kombinácií, či rad utešených gólov.

Zápas nám však priniesol niečo úplne iné. V úplnom kľude sme sa v 13.min dostali do vedenia 6:3 a zdalo sa, že máme nakročené k tak vytúženému víťazstvu. V tom čase sme dohrávali presilovku šiestich proti štyrom. Pre to čo sa však začalo diať v ďalších minútach nemám vysvetlenie. Súperkám sme prenechali iniciatívu. Začali sme produkovať množstvo technických chýb, najmä nepresnosti v prihrávkach, nízka úspešnosť streľby a k tomu sa pridávala klesajúca herná pohoda s následným poklesom sebavedomia. Pripomínam, že Šalianky hrali veľmi často o hráčku menej a i tak sa nám so zápasom nepodarilo nič urobiť. Jeden svetlý tímový záblesk bol hneď na začiatku druhého polčasu, keď sa nám podarilo znížiť na jeden jediný gól, ale to bolo z našej strany asi tak všetko. Možno stojí za zmienku posledných pár minút zápasu, keď sme osobne bránili ľavú spojku. S touto hernou situáciou mali súperky problém a dotiahli sme sa na štvorgólový rozdiel. O zápase však bolo v tom čase už rozhodnuté.

Teraz však pridám tú negatívnu časť tohto zápasu. Nikto z nás fanúšikov presne nevie koľko úsilia, odretých tréningov, odopretých radovánok života stojí za tým, že dnes vy baby hráte prvú ligu dorasteneckej kategórie. Rovnako žiaden fanúšik nevie čo vás aktuálne trápi, bolí alebo či ste zranené, či po chorobe. Toto skutočne nevie, pretože tieto info si držíte vo svojej kabíne len vy medzi sebou. Čo však fanúšik vidí, je herný prejav. Nepochybujem o tom, že by ste radi prehrávali. Lenže práve v sobotu vo vás fanúšikovia nevideli chuť zvíťaziť. Nevideli, nebolo tam srdce. Áno, mali ste ako jednotlivci pár svetlých momentov ako napríklad Silvia Straková či Lucia Kovácsová, ale boli to len minúty. Zápas sa hrá šesťdesiat minút. Nebola medzi vami líderka, ktorá by okríkla svoje spoluhráčky. Či už v dobrom alebo zlom. Lucka, Romi alebo Simi kľudne to urobte vy a okríknite ostatné! Buďte v tej obrane agresívne akoby to mal byť posledný zápas sezóny či kariéry. Občas v tomto zápase prišiel zázračný zákrok Simony Kubovičovej v bráne, ale všetky odrazené lopty patrili súperkám. Baby, ukončenie obrannej činnosti je až vtedy, keď máme loptu vo svojich rukách. Nie skôr! Hra v krídlach nie je len o dovzdávaní lopty spojke alebo zapojenie sa do herného signálu. Krídla, ukážte všetkým, že máte ťah na bránu a ste pre súperky nevypočítateľné! Buďte drzé! Spojky? Strelecky si dovoľte byť trochu variabilnejšie. Keď horné rohy vykryje brankárka, alebo netrafíte bránku, tak skúste voliť streľbu o palubovku, či dolné rohy bránky. Hra pivota musí byť o srdci pre tím. Musí z neho byť cítiť skala v obrane a duša tímu v útoku. Všetko toto baby viete, všetko. Ukážte to bez ohľadu na výsledok zápasu tým ľuďom, ktorí sa na vás prídu pozrieť!!!!!!!!!!!! Či už je to rodič, starý rodič alebo niekto úplne iný. Pre mnohých malých hádzanárov ste vzormi práve vy! Neverili by ste pre koľkých hráčov či hráčky Golden Teamu ste ich najväčšími vzormi. Ony sa nechodia pozrieť na Stupavu či na tím proti, ktorému hráte. Ony chodia na Kiku, Naty,Almi, Vanes, Waness, Lucku, Simi, Vaness, Sisu, Romi, Sašu, Sarah, Mišku, Ivi a všetky ďalšie, ktoré vám v priebehu sezóny pomáhajú. Ako napríklad Lucia, Sabína, Tereza či Diana.

K okamihom keď sa lámal zápas, sa vyjadrila aj úspešná exekútorka sedemmetrových hodov, Wanes Raffasederová takto: „Náš zlom po štvorgólovom vedení začal, keď pribúdali technické chyby v útoku. Naša spolupráca pri útočnej fáze tiež nebola viditeľná. V druhom polčase sa doťahovalo už ťažko, nakoľko sme mali veľa vylúčení, no to mal aj súper. Skoro všetky presilovky sa prehrávali a tým bol zápas rozhodnutý.“

Zostava a góly Stupavy: Almina Yildizová, Vanesa Valachová 2,Wanes Raffasederová 6, Sabina Gálová, Lucia Kovácsová 5, Simona Kubovičová, Lucia Havlová, Romana Gašpareková 1, Silvia Straková 7, Eva Klamová, Sarah Richter, Ivana Gašpareková 1.

Tréneri: Roman Vigh, Peter Kuklovský

Asistenti: Róbert Geisse, Ľuboš Bašti

Priebeh: 2:3, 6:3, 7:10, 9:12 / 14:15, 15:20, 17:25, 22:26