Stupava hostila hádzanárov z Londýna

divaciStupavská školská hala sa stala prvú júnovú sobotu dejiskom mimoriadne zaujímavej medzinárodnej hádzanárskej udalosti. Na hádzanársku „návštevu“ sme pozvali klub z Veľkej Británie London GD. Tento klub, založený v roku 1976 ako „Great Dane Handball Club“ patrí vo Veľkej Británii k najstarším a najúspešnejším klubom. Hoci v názve sa spomínajú Dáni, ktorí klub zakladali, momentálne klub žiadnych dánskych hráčov nemá. Dosť málo je tam aj hráčov pôvodom z Británie, zato tam môžete stretnúť Francúzov, Nemcov, Chorvátov, Rumunov, ale aj Slovákov, Čechov či Maďarov, takže ide o skutočne medzinárodný tím. Práve zásluhou Tomáša Záboja – Slováka, roky žijúceho v Londýne prišli do Stupavy. Rovnako veľkú zásluhu na tom má samozrejme Rudo Draškovič, ktorý bol „dušou“ tohto popoludnia na našej strane a ktorý takto oslávil svoju tridsiatku.

watV nabitej školskej hale, plnej fanúšikov odetých do zelených farieb, sa uskutočnili až tri medzinárodné zápasy. Ako „predzápas“ odohrali starší žiaci, pripravujúci sa Majstrovstvá Slovenska, zápas proti rakúskemu tímu WAT Fünfhaus Wien. Chlapci sa navzájom poznajú – v posledných mesiacoch odohrali niekoľko stretnutí, v ktorých striedavo vyhrávali raz jedni, raz druhí. Tentokrát sa šťastie priklonilo k mladým Viedenčanom, ktorí po výbornom výkone v peknom zápase Stupavčanov porazili.

Po nich už nastúpili londýnske tímy – najprv ženy proti našim dorastenkám a potom muži. Londýnčanky, ktorých prišlo len osem, podľa ich vlastných slov sformovali tento tím len pred jedným – dvoma rokmi a stále sa len zohrávajú a „hľadajú“. Na ihrisku to bolo cítiť – naše dorastenky, rozbehnuté z ťažkých prvoligových stretnutí na ihrisku jasne dominovali a v rýchlom stretnutí, plnom bleskových protiútokov nad Londýnčankami výrazne zvíťazili.

dorkyV hlavnom stretnutí popoludnia, v zápase mužov, nastúpil za Stupavu rekordný počet hráčov – lavička bola „na prasknutie“ a tréner by mohol postaviť niekoľko kompletných šestiek a striedať ich podobne ako v hokeji. Londýnsky tím predvádzal dobrú kombinačnú hru s peknými a vtipnými momentmi, na početnú a kvalitatívnu prevahu Stupavy to ale nestačilo a tak sme neboli štedrým hostiteľom, keď obe víťazstvá nad Londýnom ostali doma. Hráči aj diváci sa výborne bavili, obecenstvo férovo tlieskalo pekným akciám na obidvoch stranách. Výsledky v toto popoludnie neboli prvoradé – išlo hlavne o radosť z hádzanej, jej propagáciu a nadviazane nových zaujímavých kontaktov.

Pekným vyplnením prestávky medzi ženským a mužských bolo ocenenie stupavských žiackych tímov – mladšie žiačky dostali medaily za druhé miesto v B-finále mimoriadne silne obsadeného Prague Cup-u, ostatné tímy za výborné výsledky v ligovej súťaži – staršie žiačky a mladší žiaci skončili na bronzovej priečke, starší žiaci skončili dokonca druhí a tak dostali strieborné medaily.

medailyVeľmi nás tešilo počuť z úst hostí uznanlivé prejavy na to, akým hádzanárskym životom Stupava žije – obdivovali veľkosť a aktívnosť nášho fanklubu, závideli množstvo hráčov a tímov, ktoré máme, fascinoval ich záujem detí, ktorý sme dokázali vzbudiť, chválili organizátorov a dobrovoľníkov, ktorí tímu pomáhajú a sponzorov, ktorí nás podporujú. Odznelo dokonca, že podľa nich je Stupava „hádzanárskym mestečkom snov“. Táto chvála nás všetkých teší a dodáva nám novú energiu do ďalšej práce.