Stupavská hádzaná má za sebou úspešný rok 2013

V sobotu 18. januára sa v Mestskom kultúrnom a informačnom centre v Stupave, pod záštitou primátora mesta Stupava, stretli hádzanári a priaznivci stupavskej hádzanej, aby sa obzreli za rokom 2013 a povedali si, čo ich čaká v roku 2014, do ktorého práve vstupujeme. Išlo o druhý ročník vyhodnotenia hádzanárskej sezóny, ktorý sa stáva peknou tradíciou. V plnej sále kultúrneho centra sa zišla celá hádzanárska rodina – hráči, organizátori, tréneri, rodičia, známi, priatelia, aby v oficiálnej časti zhrnuli, ako sa im darilo v roku 2013. Prebehlo tiež vyhodnotenie všetkých jedenástich vekových kategórií s dekorovaním najlepšieho hráča, najväčšieho bojovníka a hráča s najväčším zlepšením počas predchádzajúceho roku. Tréneri aj verejnosť tiež rozhodli o tom, že ocenenie „Družstvo roku 2013“ získali mladšie dorastenky. Poďakovanie počas večera patrilo aj všetkým trénerom, ktorí družstvá vedú, organizátorom a dobrovoľníkom, bez ktorých pomoci by klub nemohol dosahovať výsledky, aké dosahuje. Špeciálne poďakovanie patrilo Lesanke Yildizovej, fotografke, ktorá svojimi nádhernými zábermi dokumentuje stupavskú hádzanú. Len vďaka nej bolo možné, že pri vyhlasovaní najlepších hráčov bol príchod každého z nich sprevádzaný prezentáciou fotiek na veľkom plátne, na ktorej všetci mohli vidieť hádzanársky život tohto hráča na krásnych záberoch. Vďaka nej si tiež všetci prítomní mohli vychutnať tematické prezentácie plné emócií „Hádzaná teší“ a „Hádzaná bolí“.

Okrem tejto „pracovnej“ časti bola súčasťou večera aj zábava s tancom, pri ktorej sa priaznivci všetkých vekových kategórií vo výbornej atmosfére zabávali až do skorých ranných hodín. Spestrením bola aj tombola s veľmi peknými cenami a fantastickým výťažkom 735 EUR. Tento spolu s celým výťažkom z akcie venujú organizátori na rozvoj mládežníckej hádzanej – podobne ako vlani prispejeme na účasť žiackych tímov na turnaji svetovej úrovne – tentokrát na EUROFESTe v Slovinskej Imole.

Aké teda boli najdôležitejšie udalosti hádzanárskeho roka 2013?

Najväčším športovým zážitkom vlaňajška určite bola účasť žiackych družstiev na Partille Cup vo Švédsku – najväčšom turnaji na svete, ktorého sa zúčastnilo 21 500 hráčov z 1120 tímov 44 krajín. Aj vďaka výťažku z minuloročného vyhodnotenia sa HC Tatran Stupava, ako jediný slovenský klub tohto turnaja zúčastnil.

Všetky tímy úspešne pôsobili vo svojich ligách, za vyzdvihnutie určite stojí účasť starších žiačok na finálovom turnaji Majstrovstiev Slovenska a ich skvelé štvrté miesto. Treba spomenúť aj to, že všetky družstvá sa zúčastňujú mimoriadne kvalitných turnajov celosvetovej úrovne. Medzi najvýznamnejšie patria Sarius Cup a Kempa Cup v Prešove, Praga Cap v Prahe, turnaje Schmeltzer Cup vo Viedni a mnohé ďalšie.

Za úspech môžeme považovať aj organizáciu troch veľkých turnajov všetkých vekových kategórií – turnaj minihádzanárov Playminihandball, Veterans Cup pre tých najskúsenejších ako aj organizácia už spomínaného finálového turnaja Majstrovstiev Slovenska starších žiačok. Teší nás, že ohlasy na tieto turnaje boli mimoriadne pozitívne a aj vďaka tomu by k spomenutým dvom turnajom mal v roku 2014 pribudnúť tretí – turnaj Zorno Cup pre mladších a starších žiakov.

Klub HC Tatran Stupava aj v roku 2013 výrazne „profesionalizoval“ svoju činnosť – či už skvalitnením a rozširovaním tréningového procesu pre všetkých hráčov, alebo marketingovou činnosťou – klub má napríklad široké spektrum fanúšikovských predmetov a oblečenia, alebo dobudovávaním infraštruktúry pre svojich členov. Známym sa stáva tiež veľmi aktívny fanklub, ktorý neúnavne podporuje stupavské tímy v ich snažení. Ten veľmi rád medzi seba prijme každého z Vás – stačí prísť na ktorýkoľvek zápas stupavských družstiev, o ktorých nájdete informácie na internetovej stránke klubu.

A ako dopadol predchádzajúci rok pre jednotlivé kategórie?

Mladšia a staršia prípravka
Minihádzanári, alebo mladšia a staršia prípravka, tvoria najpočetnejšiu časť členskej základne – až 75 najmenších hádzanárok a hádzanárov získava prvé skúsenosti pod vedením trénerov Zuzany Kalmarovej, Roberta Geisseho, Mariána Madera či Ruda Draškoviča ml. Minulý rok boli úspešní na viacerých podujatiach, spomeňme tretie miesto v lige bratislavského kraja, víťazstvo na turnaji Playminihandball a v Záhoráckej lige alebo druhé miesto na Hamé Cup. Mimoriadne dôležité je, že deti takto získavajú a upevňujú si pozitívny vzťah k hádzanej a športu vôbec.

Mladšie žiačky
Družstvo mladších žiačok vedie Ľuboš Bašti a je zložené z dievčat, z ktorých ešte mnohé patria do kategórie minihádzanárok. Naptriek tomu si v lige počínajú veľmi úspešne, veď po jesennej časti sa držia na 4.mieste v tabuľke s rovnakým počtom bodov ako tretia ŠKP Bratislava. Okrem toho sa im podarilo napríklad obsadiť štvrté miesto na kvalitne obsadenom turnaji vo Veľkom Meziříčí.

Mladší žiaci
Podobne ako za mladšie žiačky, aj za mladších žiakov hrá pod vedením skúseného trénera Miroslava Jančára mnoho vekovo mladších hráčov. Nijako im to však neuberá na chuti hrať a víťaziť, keď podobne, ako ich rovesníčky, figurujú v lige na výbornom štvrtom mieste. Zúčastňujú sa aj turnaja Zimnej ligy, kde už dokázali poraziť tím Brna alebo remizovať s Malackami.

Staršie žiačky
V družstve starších žiačok došlo počas roka k veľkým zmenám, keď mnoho hráčok prešlo do staršej kategórie a kostru družstva teraz tvorí 13 dievčat. Vedie ich Ľuboš Briestenský. V lige odohrali ťažké a vyrovnané zápasy proti silným súperom ako ŠKP alebo Malacky a po jesennej časti im patrí štvrté miesto v tesnom závese za Sencom. V jarnej časti sa chystajú túto pozíciu ešte vylepšiť. V rámci prípravy si dievčatá zahrali aj v maďarskej lige, kde sa stretli napríklad s mimoriadne ťažkým súperom Veszpremom.

Starší žiaci
Veľmi úspešný tím starších žiakov na jar do posledného zápasu bojoval o účasť na Majstrovstvách Slovenska, ktorá im až v poslednom zápase tesne unikla. Napriek tomu majú za sebou veľmi úspešný rok, keď v jesennej časti ligy dokázali poraziť všetkých troch silných súperov – ŠKP, Malacky aj Modru a sú na druhom, postupovom mieste. Zvlášť víťazstvo o 15 gólov nad Modrou patrí do kategórie športových zázrakov a vlialo im veľa energie. Tím sa zúčastňuje mnohých turnajov, po minuloročnom víťazstve v Zimnej lige výborne odštartovali aj tohtoročnú Zimnú ligu, keď jej prvý aj druhý turnaj vyhrali. V ich vedení pokračuje Rudolf Draškovič ml. Dvaja hráči tímu – Dominik Grich a Samuel Renčo – boli nominovaní do výberu bratislavského a trnavského kraja.

Mladšie dorastenky 
O skvelom kolektíve dievčat, ktoré to dotiahli až na spomínané Majstrovstvá Slovenska sme už všetci počuli veľa – a aj videli. Dievčatá v tomto roku hrajú v celoštátnej 1. lige mladších dorasteniek a naďalej ich vedú Roman Vigh a Peter Kuklovský. Napriek tomu, že vekovo patria na dolnú hranicu dorasteneckej kategórie sa súperiek nezľakli – dokázali dvakrát víťaziť a len tesne prehrali zápasy s ŠKP, Nitrou, Partizánskym či vedúcou Bytčou. Po jesennej časti sú na 10. mieste a sú tak na dobrej ceste splniť svoj veľký cieľ – udržať sa v najvyššej súťaži, aby o rok mohli naplno ukázať, čo vedia. Päť dievčat bolo nominovaných do výberu bratislavského a trnavského kraja – Ivana a Romana Gašparekové, Vanessa Raffasederová, Vanesa Kaláberová a Lucia Kovácsová, ktorá bola okrem toho nominovaná aj do kadetskej reprezentácie Slovenska.

Muži
V kategórii mužov hrá družstvo Stupavy v prvej lige. Je potrebné povedať, že pod vedením Ladislava Pšenka a Ľuboša Ivicu hrá veľmi úspešne – veď po jesennej časti je na tretej priečke ligovej tabuľky, v tabuľke domácich zápasov je dokonca druhé. Výbornú formu tím potvrdil aj v Slovenskom pohári, keď po víťazstve nad Malackami postúpil do osemfinále, kde v peknom zápase vypadol s Novými Zámkami.

Veteránky
Družstvo veteránok predstavuje 15 hráčok, ktoré hrajú s veľkým oduševnením. V priebehu roka 2013 odohrali 6 turnajov a 22 zápasov, v ktorých sa stretli napríklad s tímami z Prahy, Bratislavy, poľských Katovíc, či Brna. Na ihrisku nechávajú celé srdce a snažia sa vždy dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Vyzdvihnúť musíme brankárku veteránok Janku Polákovú, ktorá bola trikrát ocenená ako najlepšia brankárka turnaja.

Veteráni
Výsledkovo bol rok 2013 pre veteránov najúspešnejším doteraz. Absolvovali 6 turnajov, odohrali 27 zápasov strelili 293 gólov. Podarilo sa im nečakane zvíťaziť turnaji v Tišnove, obsadiť drohé miesto na turnaji v Bratislave či tretie v Prahe. Zúčastnili sa aj letných Majstrovstiev Európy veteránov, kde sa postavili proti ruskej, talianskej či srbskej hádzanárskej škole a šírili dobré meno stupavskej hádzanej v Talianskom Brixene.

Langoše
Stupavský plážový hádzanársky tím Langoše sa v roku 2013 zúčastnil rekordného počtu šiestich turnajov – Švajčiarsku, Maďarsku, Chorvátsku, alebo doma v Bratislave, Senci či Modre. Sezónu skončili ako šiesty najlepší tím na Slovensku a do European beach handball tour si pripísali 55bodov.

 

Výsledky vyhodnotenia najlepších jednotlicov:

1.

Mladšia prípravka

Najlepší hráč

Martin Procházka

Najväčší bojovník

Hakan Yilmaz

Najväčší progres

Tamara Horínková

2

Staršia prípravka

Najlepší hráč

Tomáš Masár

Najväčší bojovník

Bruno Geisse

Najväčší progres

Matúš Hauskrecht

3

Mladšie žiačky

Najlepší hráč

Sabina Baštiová

Najväčší bojovník

Lucia Tothová

Najväčší progres

Lucia Nemčeková

4

Mladší žiaci

Najlepší hráč

Samuel Kovács

Najväčší bojovník

Matúš Haluska

Najväčší progres

Alem Yildiz

5

Staršie žiačky

Najlepší hráč

Tereza Fabiánová

Najväčší bojovník

Sabina Gallová

Najväčší progres

Petra Geisseová

6

Starší žiaci

Najlepší hráč

Daniel Polák

Najväčší bojovník

Samuel Renčo

Najväčší progres

Patrik Papaj

7

Mladšie dorastenky

Najlepší hráč

Simona Kubovičová

Najväčší bojovník

Ivana Gašpareková

Najväčší progres

Sarah Richter

8

Muži

Najlepší hráč

Patrik Beleš

Najväčší bojovník

Milan Jánoš

Najväčší progres

Lukáš Nemčovič

9

Veteránky

Najlepší hráč

Andrea Slaná

Najväčší bojovník

Alena Ivicová

Najväčší progres

Miriam Szabóová

10

Veteráni

Najlepší hráč

Michal Rybár

Najväčší bojovník

Martin Kanda

Najväčší progres

Martin Renčo

11

Langoše

Najlepší hráč

Michal Malina

Najväčší bojovník

Patrik Beleš

Najväčší progres

Viktor Hoksz

 

Najlepší tím 2013: Mladšie dorastenky