The Salads na Prague cupe očami trénera

Turnaj v Prahe nám nastavil zrkadlo.
Náš komentár je venovaný tímu starších žiakov, familárne označovaných ako “THE SALADS” :-). Tento tím zatiaľ čaká na svoj veľký úspech a robí všetko pre to, aby ho raz dosiahol. V tíme sú prevažne chlapci narodení v roku 2000. V Prahe bolo 9 hráčov a dvaja tréneri. Začneme najprv komentárom jednotlivých zápasov, a neskôr hodnotením jednotlivých hráčov.

Priebeh a hodnotenie zápasov st.žiakov – THE SALADS

1. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – HC ZUBŘÍ (CZ) 12:10 (info)
Na lavičke HC ZUBŘÍ II. stál jeden z najlepších hádzanárskych odborníkov pán Jiří Mika. Náš súper bol veľmi “behavý” a mal šikovné spojky, ktoré sme však v obrane dobre pokryli a v útoku sme ich “rozobrali na drobné” našim prepracovaným systémom. Pre nás trénerov bolo príjemnéne vidieť, ako sa pán Mika chytá za hlavu pri našich góloch :-)… Kedže to bolo “druhé družstvo” HC ZUBŘÍ, zostávame pri zemi, ale teší nás fakt, že sme zo stavu 0:3 zápas otočili a dotiahli do víťazneho konca, kedy sme si v záverečných minútach vysledok “postrážili”… V tomto zápase sa strelecky trápil Dominik “Karol” Grich, našťastie v nasledujúcich zápasoch sa jeho gólostroj už naštartoval…

2. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – KS Gwardia Opole (POL) 10:16 (info)2 opole
Nastúpili sme proti súperovi, ktorý mal raz toľko hráčov na lavičke, ako bolo “nás dohromady”. V tomto zápase sme sa na začiatku držali, ale postupne sme prestali premienať vyložené šance a súper to trestal. Veľký problém nám robil poľský pivot, ktorý bol “nadpriemerne urastený” a hral veľmi agresívne rukami, čomu sa naši chlapci len “prizerali” a nechali ho hrať jeho hru. Vďaka tomuto momentu a nepremieňaním našich čistých šancí, ktoré sme si vytvorili po krásnych kombinačných akciách nás súper porazil o šesť gólov.

3 quebec3. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – CHOD Québec (CAN) 22:9 (info)
Zápas otvoril Martin Prokeš, ktorý nakoniec zaznamenal svoj prvý “hetrik” v karére. 🙂 Chlapci z Kanady pôsobili nezvyčajným, ale sympatickým a bojovným dojmom. Keď sme však v útoku spustili náš kombinačný systém “jednotku”, nevedeli kde majú hlavu a postupne sme tak pohodlne zvyšovali skóre. V tomto zápase nehral Daniel “Narcis” Polák pretože sme si ho “šetrili” na ďalšie zápasy. V predošlom zápase totiž “schytal koňára”…

4. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – DHG Odense I (DAN) 11:13 (info)4 odense
Dáni boli veľmi sebavedomí a hluční už pri rozcičke… Takí typickí dánski urastení hráči s dobrou strelou. Zápas bol veľmi tesný a mohli sme ho vyhrať. V útoku nám vychadzali naše signály ale v rozhodujúcich momentoch sme hrali kŕčovito a “báli” sme sa vyhrať. Chalani zápas “nezvládli v hlavách”… Poškodilo nám aj rozhodcovské duo, ktoré podľa nás začalo rozhodcovskú kariéru, keď stavali pred Druhou svetovou vojnou miestnu sokolovňu:-)… Vôbec nepískali zákerné fauly našich súperov a zbytočne sa iskrilo na ihrisku aj na lavičkách… Rozhodcovia chceli aby ich “bolo vidieť” a tak pri mnohých nezmyselnych verdiktoch ukazovali svoju “dôležitosť” nesprávnym trestaním a tak sa ušla aj karta našej trénerskej dvojici… Na rozhodcov sa však vyhovaráť nechceme, prehrali sme si to sami “v hlavách” a nepremieňaní gólových príležitostí.

5. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – MTV Lubeck (GER) 17:15 (info)
V zápase sme udávali tempo hry hneď od začiatku my a súpera sme rozobrali útoku, kde na nás neúspešne skúšali viacero obranných systémov. Za zmienku stojí 9 gólov Daniela “Narcisa” Poláka. Tento zápas bol pre nás náročný aj tým, že sme “museli vyhrať”, aby sme ostali v hre o postup zo skupiny.

6. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – SVČ Ledeč (CZ) 18:7 (info)
Rozhodujúci zapas o postup zo skupiny. Náš súper mal “lepšie karty v rukách”, ako my. Mali za sebou remízu s danskym druzstvom Odense a tým sa cítili proti nám v psychickej výhode. V zostave mali viacero vysokých hráčov a jedného dobrého strelca. Hrali klasickú, ale “silovú” českú hádzanú. Na zápas sme sa dobre pripravili a ich najlepšieho strelca sme dokonale “odpisali” a dovolili mu vsietiť len jeden gól. Pred zápasom dostali “ŠALÁTI” špeciálny motivačný príhovor, ktorý evidentne zabral… Aj preto sme zápas zvládli perfektne takticky a súperovi ukázali náš útočný systém z každej strany a pohodlne zvyšovali skóre. Ledeč sme tak posunuli do bojov v B skupine a my sme zaslúžene postúpili do vyraďovacích bojov medzi najlepších 33 družstiev.

7. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – HCB OKD Karviná (CZ) 9:20 (info)7 karvina
V skupine sme narazili na veľmi dobrý tím, ktorý patrí k českej spičke. Súper hral veľmi dobrú, rýchlu a účelnú hádzanú. Naši chlapci si mysleli, že vracať sa do obrany nemusia a pozerali, ako súperovi hráči z brejkov úspešne zakončujú do našej bránky. Opäť sme nepremieňali naše gólové šance a naše opory, ktoré mali “ťahať káru”, zápas nezvládli. Súper nám ukázal, ako sa hrá rýchla a účelná hádzaná.

8. Zápas: HC TATRAN STUPAVA – Auswahl Frankfurt (GER) 17:18 (info)
Zápas proti vyberu Frankfurtu nám ukázal, že potrebujeme hrať veľa vyrovnaných zápasov a že nám chýbaju skusenosti na to, aby sme takéto zápasy doviedli do víťazného konca. Celý zápas sme viedli rozdielom jedného až dvoch gólov a až tesne pred koncom sme si ho prehrali sami, pretože chlapci nedodržiavali taktické pokyny trénera. Toto je jedna z vecí, ktorú musíme bezpodmienečne zlepšiť. Komunikácia hráč-tréner musí v situáciach “keď sa láme chlieb”, spoľahlivo fungovať. Žiaľbohu to v tomto zápase nefungovalo a tak sme nemcov nechali v posledných minútach vziať si víťazstvo na ich stranu. Verím však, že pre nás bol tento zápas dobrou školou… 🙁

Hodnotenie hráčov

Martin Prokešprokes
“Player a gambler” sa najviac presadil proti Quebecu a keby vedel ešte korčuľovat, určite ho draftujú v máji do Kanady. 🙂 Martin robí pokroky a stáva sa platnym členom a spoľahlivym hráčom. Cez neho padá málo gólov, nastupuje do tažkých zápasov, keď sa láme chlieb a svoje miesto si zastane. Jedine čo mu môžem vytýkať je, že sa málo pokúša o zakončenie z pozície krídla, na čom musíme v najbližšom období popracovať.

Dominik “Karol” Grichgrich
Karol je doslova “stroj” 🙂 a určite najväčší bojovnik v tíme. Je vynimočný tým, že sa nesťažuje a “neplače” trénerovi, znesie kritiku a dokáže sa vyhecovať za akejkoľvek situácie. Chalanov okolo seba častokrát upozorní a napomenie a pre trénera je veľmi dôležité, mať takého hráča v tíme. Domino hral niektoré zápasy napriek zraneniu nohy a bolesti v ramene. Každý večer ho náš masér musel “zošroubovať” aby na druhý deň mohol nastúpiť. Prvý zápas strelecky vybuchol, ale daľšie zápasy mu to tam padalo. Napokon bol s 25 gólmi druhým najlepším strelcom nášho tímu. Tak isto je Karol dôležitý pilier (poriadne tvrdý) v obrane. Potrebujeme od neho ešte častejsiu streľbu z diaľky, ktorú by mal pri svojich parametroch využívať podstatne častejšie. Hlavne v zápasoch, keď je súper vyspeliý a má pevnú obranu, cez ktorú sa nevieme presadiť ani cez naše utočné signály.

Samuel Renčorenco
Samo je najlepšie kondične a atleticky pripravený hráč v tíme. Je mimoriadne nebezpečný najmä pri protiútokoch a dokáže nebezpečne zakončovať z pravého krídla, čo je pre našich súperov neočakávané. Je veľmi doležitý článok tímu a preto najmä v zapasoch, kde ide o vela, čakáme od neho, že zoberie väčsiu zodpovednosť za výsledok na seba. Musíme spoločne popracovať na jeho psychike v ťažkých momentoch zápasov, keď sa mu nedarí, pretože vtedy sa dokáže z ihriska “stratiť”… To sa mu podarilo v zápase s Karvinou a naopak hneď v nasledujúcom zápase s Frankfurtom si miesto jedného z lídrov zastal na jednotku.

Marek “Hogh” Jankovičjankovic
Marek bude veľkým prínosom do budúcnosti. Je veľmi vysoký, čo je obrovská výhoda a budeme na ňom stavať hru. Teraz si musí osvojiť základné hádzanarske návyky (ako urobiť krok proti lopte a v obrane hrať podstatne agresívnejšie. Verime, že v krátkom čase bude davať 10 gólov za zapas a súperi ho nebudú vedieť ubrániť. Marek rýchlo vyrástol (a ešte porastie), musíme ho výrazne “spevniť” aby mohol súperom v obrane aj útoku primerane “nakladať”…

Samuel “Pšeňo” Fusekfusek
Pšeňo je mimoriadne dôležitý v útoku, pretože riadi hru. Musí hrať dôraznejsie v obrane a nenechať sa zatlaciť súperovým pivotom. Pšeňo málo strieľa, preto sa musí naučiť strielať cez hráčov. Pšeňo je taký mozoček družstva (aj mimo hriska 🙂 ) a chceme a potrebujeme od neho, aby hral viac agresívnejšie a bol pre súperov nebezpečnejší.

Martin “Žigo” Hýravýhyravy
Martin je hráč menom vabank :-). Použiteľný najmä v zápasoch, kde o niečo ide… Nebojí sa ísť do kľučky a vystreliť. Keď zdokonalí streľbu a bude ju poctivo “pilovať” na tréningoch, tak v zápasoch bude na seba pútať značnú pozornosť. Martin je nedočkavý a často v obrane riskuje vypichovaním lôpt, čo oslabuje družstvo, pretože po jeho neúspešnom vypichovaní často dostávame góly. Ak Martin dodrží taktiku a bude premienať streľbu z diaľky bude pre tím obrovským prínosom. Má predpoklady stať sa veľkým hráčom, len musí veľa počúvať rady trénerov.

Daniel “Narcis” Polákpolak
Väčšinu zápasov odohral na krídle a svoju pozíciu si určite zastal. Dano je “použiteľný” nielen na spojke ale aj na krídle a najviac akcií hráme na neho. Aj vďaka tomu sa s 29 gólmi na tomto turnaji stal najlepším strelcom tímu. U Dana nám chýba úspešnejšie zakončovanie čistých streleckých pozícií, v rozhodujúcich momentoch zápasu. V takých momentoch rastie hráč a tu sa musí Dano naučiť zobrať zodpovednosť na seba a nekompromisne zakončovať strelecké pozície. Nemože sa uspokojiť s 5 gólmi, ale musí premienať každú jednu šancu. Vtedy bude z neho naozaj veľký hráč.

Vladimír “Štefeček” Štefkostefko
Štefeček má v time veľmi ťažkú pozíciu. Je kapitán a doležitý článok nášho družstva či v obrane alebo v útoku, kde musí pre tím urobiť veľa “čiernej roboty”. Od Vlada očakávame, že bude “burcovať” družstvo a strelecky sa presadzovať, keď sa láme zápas. Vladko je dobry chlapec, ale musíme ho naučiť hrať poriadne tvrdo v obrane a mimoriadne nepríjemne v útoku. Niektoré zápasy bývajú mimoriadne náročné a tvrdé a tu ho potrebujeme, aby potiahol chlapcov a neťahal sa na lavičku…

Patrik Papajpapaj
Má parametre postavy na veľmi dobrého brankára. Zo šestky chytá jasné pozície. Podobne aj spoza obrany, ale z krídiel máva často problémy. Paťo je ťažká povaha a keby si nechal poradiť od trénera a počúval ho kde ma stáť chytí o 40% viac. Niekedy bojuje s trénerom ako so súperom, čo je na škodu pre neho a tím. Musí si udržať “nervy na uzde” ako brankar a nekompromisne gumovať súperových strelcov. Potom sa može stať ozaj veľkým brankárom.

 

 

 

Hodnotenie trénera Draškoviča po turnaji v Prahe:

 

treneri

Turnaj v Prahe nám ukázal zrkadlo, kde sa momentálne nachádzame. Oproti minulému roku sme postúpili zo skupiny a naša hra má stúpajúcu tendenciu. Dokázali sme si to “rozdať” s družstvami, ktoré boli od nás lepšie, ba niektoré sme porazili s inými tesne prehrali.
Sme veľmi dobre kondične pripravení a zápasy ťahalo celý turnaj 9 hráčov. Zápasy boli veľmi vyrovnané, psychicky a fyzicky mimoriadne náročné. Tuto náš kondičný tréner:-) pripravil družstvo veľmi dobre. Chalani išli na doraz až do konca. Čo sa týka obrany, zahrali sme dobre, len treba zlepšiť agresivitu a dokázať viac “omastiť” súperových hráčov a nemať prehnaný rešpekt. Napriklad nenechať hrať poľského pivota jeho hru. V obrane musíme popracovať, aby krídla nemali toľko priestoru pri zakončení. V útoku sme hrali najkrajšiu kombinačnú hádzanu zo všetkych družstiev v skupine. Súperov sme” vyšachovali” ako štatistov, len potrebujeme zlepšiť efektivitu pri zakončení.
Čo sa týka taktických pokynov, tu mame najväčšie rezervy. Keď chlapci dodržia taktické pokyny, budú vyrovnané zápasy vyhrávať…
Sme veľmi radi, že sme “absolvovali” Prahu, odkrylo nám to nedostatky, ale aj ukázalo, čo robíme dobre. Vyhoreli sme na tom, že chlapcov je len 9 a nebolo ich dosť na striedanie… Tým pádom, sme nemohli chalanov “točiť” aby si oddýchli. Kedže sme malé mesto a hrali sme proti klubom, ktoré majú iné možnosti a podmienky, sme spokojní. Netreba sa uspokojiť a chlalanov, ľutovat, práve naopak. Treba ešte pridať, pretože iné družstvá našej kategórie trénujú ešte viac. Treba sa naučit, zvládať ťažké zápasy a “nepodľahnúť panike”, keď sa láme výsledok. Netreba sa uspokojovať, že keď nás bolo len deväť, je to tobré. Omyl, treba viac zabrať a “kúsnuť si do jazyka”, lebo ak chceme držať krok s najlepšími, musíme pridať. Stanovili sme si cieľ, že chceme postúpiť a zabojovať o dobré umiestnenie na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska, tak musíme ešte do “zamakať”…