Vraj som bohatý tatko a Vy zrejme tiež …

 

Začínam túto anonymnú elektronickú dobu nemať rád. Táto doba internetu, nickov, sociálnych sietí a diskusií pod článkami v elektronickej podobe nám prináša možnosť vyjadriť svoj názor, myšlienky , postrehy . Mať svoj názor je bezpochyby skvelé, ale má to aj svoje ale. Za svoj názor sa treba postaviť, vedieť si ho obhájiť a nebyť len tým anonymným nickom, ktorý veci dehonestuje.

 91392665_251311069241908_3496839042417295360_n-2.jpg

Prelom roka je už niekoľko rokov termínom, kedy sa hrá juniorský šampionát v ľadovom hokeji. Jeho dejiskom býva väčšinou zámorie, avšak posledný šampionát sa konal u našich susedov v Českej republike. Je to oslava tohto kráľa zimných kolektívnych športov. Festival pre najlepších hráčov z desiatich krajín sveta. Kanaďania, Rusi, Švédi, Fíni či Američania sú jeho tradičnými účastníkmi. Všetci najlepší hráči do 20 rokov na jednej kope… Alebo nie ? Nie je to tak celkom pravda. Fantastickí hráči určite áno, ale nie tí najlepší. Tí najlepší sú už dávno v NHL! Veď si len spomeňte ako v Košiciach hrali minulý rok na MS dve budúce hviezdy NHL – Jack Hughes  a Kappo Kakko ( jednotka a dvojka minuloročného draftu)!! Jack Hughes si v priebehu šampionátu na Košickom ľade dal dole košík, ktorý musia mať hráči do 18 rokov povinne na prilbe,  aby predišli vážnym zraneniam. Obaja mohli pokojne ešte hrať na prelome roka juniorský šampionát v ČR, ale uprednostnili NHL. Takže na juniorských šampionátoch do 20 rokov hrajú fantastický hráči, ale už nie tí najlepší v danom ročníku. Lenže toto neplatí o každej reprezentácií, minimálne o tej našej. Naše národné farby hája chalani, ktorých tréneri nominovali ako najlepších z daného ročníka. Dokonca ani žiadna zmluva v NHL našim chalanom nebráni hrať na tomto šampionáte, pretože žiadnu nemajú. Práve na tomto šampionáte sa môžu ukázať, že aj oni sú na svete! Nie len tí ostatní … Tento šampionát umožňuje našim chalanom sa doslova predať do sveta. Otvoriť si možno dvere do svetovej ligy. A prečo? Pretože si to za tú drinu, ktorú od šiestich rokov podstupujú, zaslúžia.90890300_1966406806837143_2588014127108587520_n.jpg

 

Nie všetci sme rovnakí

Ale nie každý Slovák je stotožnený s tým, že si to zaslúžia. Ako sa to prejavuje? Skončí zápas s jedným z TOP favoritov na celkový triumf, prehráme rozdielom triedy, zaostávame za súperom v každej hernej činnosti (korčuľovanie, práca s hokejkou či taktická vyspelosť). Média prinesú článok o zápase a potom to začne, diskusia… Online diskusia pod článkom, opakujúce sa dehonestovanie chalanov, ktorí na ľad určite nešli s tým, že si nechajú „naložiť“ od TOP favorita na titul. Viete aký dôvod prehry sa najčastejšie od anonymných nickov uvádza? Ten, že hrajú synovia bohatých tatkov. Áno! Synovia bohatých tatkov! Presne na toto slovné spojenie som si spomenul, keď sme sa asi pred dvoma mesiacmi podvečer vracali s ostatnými rodičmi domov z turnaja, ktorý sa konal v českom Holešove. 90948927_260850381587542_695259869833330688_n.jpgBol to turnaj pre mladších žiakov. A my, vraj bohatí tatkovia, sme cestovali domov. Ale nemali sme „poršátko ani bavoráka“, ale bežný, približne päťročný Peugeot. Cestovali sme dokonca traja jedným autom, aby náklady na PHM a diaľničnú známku boli čo najnižšie. Na obed sme si dali bežné menu v reštaurácií, v tej istej reštaurácii, v ktorej sa boli najesť v priebehu turnaja i synovia bohatých tatkov. Keď som na tých synov bohatých tatkov v tej reštaurácii pozeral, tak sa mi premietol v hlave celý ich deň, bol celkom odlišný odo dňa aký zažívali ostatní ich rovesníci… Bola sobota a budíček konkrétne môjho syna zazvonil o 4:40, po dlhom boji s budíkom vstal z postele a takmer poslepiačky prešiel do kúpeľne. Následne na raňajky a zase do kúpeľne. Všetko ale tak, aby sme o 5:20 odchádzali z domu, pretože odchod autobusu bol o 5:30. 91503009_2667471070199762_7142508872123547648_n-2.jpgCelú sobotu prežili títo chlapci v hale, zatiaľ čo mnohí ich rovesníci vstali ďaleko neskôr a možno celú sobotu strávili leňošením, či posedávaním na gauči pred TV alebo s mobilom v rukách. Synovia bohatých tatkov sa vrátili späť do Stupavy okolo 18h večer. Niektorí od únavy padli priamo do postele z celodenného vyčerpania, niektorí sa zvládli ešte najesť, možno porozprávať o zážitkoch… O týždeň prišiel ďalší víkend a na synov bohatých tatkov čakal ďalší turnaj, tentokrát trojdňový a to v čase polročných prázdnin. Zaslúžené „voľno“ po polroku štúdia absolvovali títo chlapci v halách. Synovia bohatých tatkov sa opäť bili na palubovkách proti svojim súperom o ten najlepší výsledok. Nemali však pri sebe mobily (nemôžu ich mať), aby mohli hneď po odohratom turnaji pod článok v elektronickej podobe napísať….“dali sme zo seba všetko čo vieme, ale na lepšie ako štvrté miesto to nestačilo, tak nám dobre všetci „naložte“…….“. IMG_8284.JPGNamiesto toho, si po utretí sĺz užili potlesk od svojich rodičov. Vedia si vôbec tie anonymné nicky predstaviť koľko driny podstupujú títo chlapci oproti tým chlapcom čo ležia doma s mobilom v ruke na gauči? Vidia koľko úsilia a obetovania sa je za každým jedným tréningom či zápasom?

 

Vás rodičov vidím inak, lebo ste iní … 

Hrá aj Vaše dieťa v našom klube hádzanú? Tak asi aj Vy vraj patríte do kategórie bohatých rodičov? Cítite sa aj Vy ako bohatí tatkovia či maminy? Ak áno, tak ste ale bohatí najmä v niečom inom, v niečom oveľa dôležitejšom. Ste bohatí na zážitky, ktoré Vám deti už len svojou existenciou, či hrou na palubovkách, prinášajú, bez ohľadu na výsledok zápasu. Koľkokrát už vstávali ráno na nultú, keď je športová príprava a Vy spolu s nimi. 90767926_583091592289076_2117879623839645696_n.jpgAlebo cez víkend na turnaje či zápasy. Všetko podstupujete s nimi, sú to pre Vás vaši hrdinovia. Pretože aj keď sa im poobede nechce na tréning, alebo chcú so všetkým skončiť, ste to práve Vy rodičia, ktorí si s nimi sadnete, preberiete problémy, ktoré majú a oni sa opäť postavia a idú ďalej. Podporujete ich, povzbudzujete, nechýbate ani na jednom ich zápase a nezáleží na tom či vyhrajú alebo prehrajú. Dokonca aj platíte za to, aby mohli trénovať a chodiť na turnaje a veľakrát si  odopierate od úst, aby ste splnili sen Vášmu dieťaťu aby mohlo robiť to čo má rado a čo ho baví. Verím, že niektorým z týchto viac ako 400 detí čo už v našom klube športujú, sa dostane tej cti reprezentovať našu krajinu. A keď sa to podarí, tak možno nielen pre mňa, ale možno aj pre čitateľov tohto článku, nebudete Vy tí bohatí tatkovia či maminy. Ale budete tým človekom, na ktorého by malo byť Slovensko hrdé, že práve v jeho domácnosti sa vychoval reprezentant Slovenska!!! Budem Vás obdivovať.

 

Text: Daniel Jančár

 

Foto: Peter Horecký, Kristína Neradovičová, Lesanka Jánošíková