Zázrak menom Viola.

VIOLA 1Pred sezónou sa trénerskej taktovky družstva žien ujala Viola Gaburová. Nastúpila do ťažkej pozície, veľmi ťažkej. Stupavské ženy sa mali premiérovo predstaviť v 1.lige a cieľ či skôr sen, ktorý im bol vytýčený bol takmer z ríše scifi. Udržať prvú ligu. Pre Violu to však nebol sen, ale výzva. Dokázať sebe, ľudom čo ju do Stupavy pritiahli, fanclubu, mestu a hlavne samotným hráčkam, že keď pôjdu za ňou, tak sa môžu tešiť z historického výsledku.

Spôsoby.
Violine spôsoby neboli a nie sú vôbec oku lahodivé. Jej tréningy a coaching počas zápasov je tvrdý. Je náročná a veľakrát to pripomína perfektcionalizmus. Zopár hráčok to pod jej vedením v priebehu roku nevydržalo, niektoré vyradilo zranenie alebo materské povinnosti. Už po prvých tréningoch videla, že káder treba posilniť a aj vhodne doplniť z domácich dorasteniek.

Reč na vyhodnotení.
Pamätám si jej reč počas slávnostného hádzanárskeho vyhodnotenia, ako hovorila o zisku šiestich bodov po jesennej časti, a že vyhrali zopár druhých polčasov, čo dáva svetielko na konci tunela. Dnes sa zdá, že môžeme o nej hovoriť ako o dobrej vizionárke. Nezabúdajme však, že po prvých šiestich kolách tejto sezóny mali Stupavské ženy na konte nula bodov!

VIOLA 3Jarná časť sezóny.
Ako som už vyššie spomenul, káder sa bohužiaľ postupne riedil a bolo nevyhnutné zapojiť dorastenky do tímu ešte viac. Práve pre tieto teenagerky je takéto zapojenie do tímu veľmi náročné. Majú svoje obdobie vzdoru (kto ho nemal, nech mu svätožiara svieti), majú frajerov, dokončujú školy, robia si vodičáky a o väčšine dospelých si myslia, že sú k nim nespravodliví. Čo im však slúži ku cti, tak tieto stimuly začali utláčať do úzadia a začali postupne nastupovať. Je za tým práca aj ich trénera a samotnej Violy.

Nič nikomu neodpustí. Dorastenka Lucka sa nešťastne pod jej vedením na zápase zranila, čo ju vyradilo z tréningového procesu na niekoľko dní. Ďalšia dorastenka Naty na výlete v Nemecku bežala po eskalátoroch, ale Viola to brala ako moment, ako ju posunúť vyššie: „Natália, dvíhaj kolená! Poriadne!“ Obe dorastenky spoločne s ďalšou, Ivkou, s ňou cestovali do toho Nemecka aj autom. Po pár sto kilometroch povedala práve Ivi: „Chcem takto cestovať s trénerkou, s ňou je taká sranda.“ Prečo to spomínam? Práve tieto baby mali možnosť trénerku Violu spoznať ešte viac a nie je div, že práve Naty či Ivi nechýbali na súpiske žien proti Močenku. Ako nič nikomu nedaruje, tak ich vie aj podporiť.

VIOLA 4Violine hodnotenie po zápase s Močenkom.
Citujem z neho: „Teším sa s vami (myslené na hráčky) na posledný sezónny zápas.“ Presne! Teší sa na posledný sezónny zápas, nie na posledný ligový zápas. Pretože 1.ligu spoločne so všetkými hráčkami pre Stupavu udržala i pre ďalšiu sezónu!!!

Gratulujeme, „sekera“ Viola