Ženy: HC Tatran Stupava – HK Slávia Sereď 29:27 (16:13)

Zápas tretieho družstva s predposledným mal podľa papierových predpokladov priniesť jasný a hladký priebeh v prospech našich žien. Lenže šport je krásny aj tým, že nám prináša neočakávané udalosti, ktoré postavia všetky predpoklady naruby.

Možno ste sa aj vy pri obrazovkách niekedy stretli s tým, že hokejový tím Kanady nabitý hviezdami a superhviezdami NHL v prvom či druhom zápase na šampionáte hrá s outsiderom turnaja ešte 5 minút pred koncom nerozhodne. Čím to býva, keď v závere turnaja potom hrá o zlato?

Prispôsobenie. Prispôsobenie svojej hernej úrovne na latku súpera. Niečím podobným si prešli naše ženy v sobotu. Súperky, ktoré mali od nás odchádzať s prídelom prehry aspoň o desať gólov, boli zrazu súperkami, ktoré bojovali do samotného záveru o body. S miernou nad sazkou si dovolím povedať, že za stavu 16:9 v náš prospech nik v hale nepredpokladal dramatický záver a aj z hráčok som mal v danom momente pocit, že ešte poriadne neprepotili ani dresy. V závere polčasu prišla na naše baby deka, dva dvojminútové tresty a súperky boli razom na dostrel. Nepomohol ani timeout minútu pred koncom polčasu a ani polčasová prestávka na reštart našej hry, ktorou sa baby prezentovali na začiatku zápasu. V 33 minúte bolo vyrovnané na 16:16 a v 38 minúte sme prvýkrát prehrávali. Zlá konštelácia, čin iný jav spôsobil, že práve dnes to viacerým klasickým oporám tímu nešlo tak výrazne ako sme u nich zvyknutí. Úžasnou vecou však na kolektívnych športoch je tím. Nejde jedným, potiahnu druhé. Tak tomu bolo práve teraz. O trochu však jedna predsa len vyčnievala. V prvom polčase hrala viacmennej len v útoku a do obrany striedala, ale v druhom dejstve neschádzala z palubovky, Vanesa Valachová. Táto na pohľad v civilnom živote „barbiena“ je na ihrisku levom. Za víkendové nasadenie najmä v obrane si zaslúži jednotku s hviezdičkou. Čítanie hry, zdvojovanie, včasný štart proti súperke. Skvelé!

Blížil sa záver stretnutia a skóre bolo v 52 minúte vyrovnané. Hlasné povzbudzovanie vtedy rozprúdili naše „bufetárky“, ku ktorým sa pridal nejeden fanúšik v hale a na ihrisku tá najzodpovednejšia. „Kubo“, alebo ak chcete Kristína Kupkovičová, zachovala v závere chladnú hlavu a bola rozdielovou hráčkou pre zisk dvoch bodov. V samom závere si pripísala z posledných štyroch gólov dva a k tomu pridala aj dve získané lopty v obrane.

Po tejto výhre sú naše baby na famóznom druhom mieste, ale hráčky Interu majú dva zápasy k dobru. Poďme však trochu nohami na zem a pozrime sa do minulosti. Pred pár rokmi prišla Zuzka Kalmárová s chuťou a odhodlaním postaviť ženský tím Stupavy. Podarilo sa jej to a začali hrať druhú slovenskú ligu. Pred dvomi rokmi si vybojovali postup do prvej ligy žien. A práve takto pred rokom sa pohybovali na priečkach, ktoré sú na hrane zostupu späť do druhej ligy. Dnes, ako som už vyššie spomenul, bojujú o historicky prvú medailu stupavskej ženskej hádzanej v prvej lige. Nebuďme preto smutní, či už my fanúšikovia alebo hráčky z toho, že Sereď nedostala o desať, ale pozerajme sa i na to, aký kus cesty naše ženy za tak krátky čas už prešli. Pred babami klobúk dole!

Zostava a góly: Kristína Balážová, Almi Yildizová, Kristína Kupkovičová 7, Vanesa Valachová 2, Veronika Rumpelová 2, Lucia Kovácsová 5, Zuzana Janšáková 1, Romana Gašpareková, Katarína Gáliková 4, Diana Kurčinová 1, Radoslava Záhumenská, Sarah Richter 4, Anna Kvasnicová, Karin Švehlová, Ivana Gašpareková 3.

Tréneri: Viola Gaburová, Martin Kanda

Priebeh: 4:1, 6:6, 16:9, 16:13 / 16:16, 19:20, 25:25, 27:27, 29:27