Peter Olšavský Autor: Lucia Obžerová

Ženy sa pripravujú v domácich podmienkach, cieľom zostáva triumf v 1. lige

Pomaly ale isto sa blíži začiatok odvetnej časti 1. hádzanárskej ligy žien. Naše ženy budú mať ostrý štart ešte o týždeň skôr, keďže ich 28. januára čaká na domácej palubovke dohrávka odloženého stretnutia s HK AS Trenčín. Do neho vstúpia naše hráčky po príprave v domácom prostredí.

Na jesennú časť ale aj na to, čo čaká jeho zverenky v úvode odvetnej časti sme sa porozprávali s trénerom našich žien Petrom Olšavským. Ako hodnotí výkony mužstva po jesennej časti?

• Nerád hodnotím individuálne výkony hráčok, keďže hádzaná je kolektívnym športom. Spomeniem brankárky, keďže ide o špecifický post. Ich výkony hodnotím pozitívne, výrazne nám počas celej sezóny pomáhali a aj vďaka ním sme na prvej priečke. Ale musím skonštatovať, že podobné hodnotenie patrí aj hráčkam v poli. Spokojnosť je aj z hľadiska postavenia v tabuľke, aj keď z herného pohľadu to nebolo vždy úplne ideálne.

V čom si videl počas jesennej časti nedostatky, na ktoré ste sa v príprave zamerali?

• Pracujeme predovšetkým na zdokonaľovaní obrany. Na tom sme začali pracovať už počas jesennej časti. Na obranu nadväzuje rýchly protiútok či už z prvej alebo druhej vlny, ktorý bol takisto významnou súčasťou prípravy. Toto je ďalšia z herných činností, s ktorou chceme čo najviac ťažiť v jarnej časti 1. ligy. Je to moderný štýl hádzanej hrať rýchlo. Toto sú priority, ktorým sa na tréningu venujeme viac ako hre na postavenú obranu.

Pred sezónou sme sa rozprávali o tom, že jedným z cieľov je zapracovať mladé hráčky do tímu. Ako sa darí plniť tento cieľ?

• Snažíme sa postupne o to, aby mladé hráčky dostávali čoraz väčšiu minutáž počas zápasov. Zároveň to musíme robiť citlivo, keďže mladšie hráčky hrajú aj dorasteneckú súťaž, v ktorej sa im mimoriadne darí. Jednotlivé zaťaženie hráčok komunikujem s trénerom dorasteniek Ľubošom Hepnerom. Postupne však hráčky dostávajú čoraz viac príležitostí v seniorskej zložke a pripravujeme ich na presun do kategórie dospelých. Dorastenky s nami trénujú a zapájame ich viac do herných činností, aby si na ne čím ďalej, tým viac zvykli.

Keď sa pozrieme na prvú časť sezóny, ktorý pozitívny moment ti utkvel v pamäti?

• Vyznie to trochu netradične, ale ja vidím mnoho pozitívneho v našej jedinej jesennej prehre. V Dunajskej Strede proti nám nastúpili mnohé ženy z MOL ligy, čím sme boli konfrontovaní s mužstvom, ktoré z väčšej časti tvorili hráčky hrajúce najvyššiu súťaž. Aj keď sme prehrali, tak si nemyslím, že to bol z našej strany zlý herný prejav. Práve naopak nám tento duel ukázal veľa vecí, na ktorých musíme zapracovať.

A naopak, ktorý moment považuješ za negatívny?

• Tu by som spomenul posledný zápas v Topoľníkoch. Boli sme jasným favoritom, aj keď sme nehrali v plnej sile. Tento zápas nás nezastihol v dobrom rozpoložení. Myslím si, že to pramenilo z toho, že to bol posledný zápas v roku a nastavenie v hlavách nebolo na požadovanej úrovni. Také zápasy však sem tam prichádzajú. Verím, že to bol posledný krízový zápas. Našťastie to bolo proti slabšiemu tímu ligy, čím nechcem tento tím nijako dehonestovať. Takže je to taký paradox, že pozitíva som videl v zápase, ktorý sme prehrali a naopak nedostatok v takom, kde sme bodovali naplno.

Obráťme kartu a pozrime sa smerom dopredu. Hneď na úvod odvetnej časti nás čaká dohrávka s HK AS Trenčín.

• Nebude to nič jednoduché. Trenčín nemá zlý tím, keďže má vo svojom strede niekoľko šikovných hráčok. My sa ale budeme pozerať najmä na nás a keď podáme zodpovedný tímový výkon, mali by sme tento duel zvládnuť.

Po tomto zápase bude nasledovať vystúpenie v Zlatnej na Ostrove, kde nás nebude čakať nič jednoduché. O tom sa naše hráčky presvedčili už v domácom stretnutí s týmto tvrdým súperom.

• Napriek tomu, že sme prvé vzájomné stretnutie v septembri vyhrali, nebol to jednoduchý zápas. V Zlatnej som hral už niekoľkokrát a nie je to jednoduché, keďže na ich domáce vystúpenia chodí dosť divákov a dokážu vytvoriť pre súpera veľmi nepríjemnú atmosféru. Býva tam dosť búrlivá atmosféra a toto bude pre nás jedna z vecí, s ktorou sa musíme vysporiadať. Takže čakajú nás na začiatku roka pomerne náročné stretnutia, ale verím, že to zvládneme a vykročíme k celosezónnemu cieľu. Tým je víťazstvo v 1. lige.
  • 1. liga ženy - tabuľka po jesennej časti. Zdroj: SZH
    1. liga ženy – tabuľka po jesennej časti. Zdroj: SZH