Golden Team oslavuje 5.výročie

Možno si aj vy pamätáte, keď sa naše futbalové reprezentácie snažili viackrát prebojovať na majstrovstvá sveta či Európy, a ich boje skončili nejedenkrát už v kvalifikáciách. Alebo ako sa v posledných rokoch naša hokejová reprezentácia na súboje play-off o majstra sveta pozerá len z tribúny. Práve z takýchto nejakých tribún sa na hádzanárske zápasy play-off na medzinárodnom fóre viackrát prizerali aj naši stupavskí tréneri. Neraz ich družstvá stratili šancu na postup po prvých zápasoch v skupinách pri medzinárodnej konfrontácií. Prevládalo sklamanie, frustrácia, žiaľ. Prizerali sa, ako iné teamy zvádzali boje o medaile. Aj káva vtedy chutila horkejšie ako bežne. Raz však musí prísť k zásadnej zmene alebo rozhodnutiu.

 

Rozhodnutie

Chceme sa stále na súboje v play-off pozerať len z tribúny a popíjať extra horkú kávu, alebo nechceme v týchto súbojoch chýbať? Jeden múdry človek raz povedal: „Ak si nespokojný so svojim osudom, zmeň svoje rozhodnutia“. K osudnému rozhodnutiu prišlo na turnaji Praga Cup v roku 2014, keď sa opäť popíjala káva na tribúne. Rudo Draškovič mladší, Svetozár Prokeša Roman Vigh svoje rozhodnutie zmenili. V bojoch o medaile na medzinárodnom fóre už nechceli chýbať!

 

Spolupráca so ZŠ Stupava

Po ich zásadnom rozhodnutí musel prísť ďalší, a ten najdôležitejší, krok. Vysvetliť svoj zámer vedeniu školy a mesta, aby dostali podporu pre niečo, čo v Stupave nikdy nebolo. Otvorenie tried s rozšírených vyučovaním telesnej výchovy od prvého ročníka na našej základnej škole kpt. Jána Nálepku v Stupave. Boli pochopení a mohol vzniknúť unikátny projekt. Projekt nesie meno GOLDEN TEAM.

 

MG_9206.jpg

Vývoj

Prvé deti, ktoré do tohto projektu nastúpili, sú z ročníkov narodenia 2007/2008. Prváčikmi sa stali v školskom roku 2014/2015. Ich pracovným označením bolo pomenovanie GT14. Typ takéhoto označenia dostal každý ďalší nastupujúci ročník. Dnes už projektom GOLDEN TEAM-u prešli alebo prechádzajú deti GT14, GT15, GT16, GT17, GT18 a terajší prváčikovia GT19. Už na prvých hádzanárskych „rodičkách“ sa rozoberalo, najmä medzi rodičmi, kedy konečne príde k nejakému prenikavejšiemu úspechu. Celé roky Sveťo Prokeš hovoril, že im na prvom stupni ZŠ nejde o výsledky. Prízvukoval, že prvé výsledky, viacročnej práce, môžu prísť až v roku 2018.

 

Nemýlil sa, prišiel turnaj ZG-VG v Záhrebe a Otvorené majstrovstvá Slovenska SOHU-12 2018 v Stupave

No, aby sme boli úprimní, pomýlil sa o mesiac. V septembri 2017 dostali naše družstvá GOLDEN TEAM-u pozvánku na medzinárodný turnaj do chorvátskeho Záhrebu, ktorý sa konal v decembri, krátko pred Vianocami. Bolo to po prvýkrát, kedy tieto deti vycestovali na viaczápasovú medzinárodnú konfrontáciu. Práve Sveťo favorizoval na najlepší stupavský výsledok dievčatá s rokom narodenia 2008. Dievčatá na ihrisku potvrdili jeho slová a z krajiny olympijských víťazov si odniesli fantastické druhé miesto! O pol roka neskôr, v júni 2018, organizovala Stupava spoločne so SZH (Slovenský zväz hádzanej) otvorené majstrovstvá Slovenska pre kategórie U12 a menej. Chlapci potvrdili stúpajúci trend výkonnosti. Výsledkom bolo, že sa štvrtáci a piataci (ročníky narodenia 2007-2008) stali MAJSTRAMI SLOVENSKA v minihádzanej a mladší chlapci v kategórii 2009-2010 VICEMAJSTRAMI SLOVENSKA!!!

Vicemajstri_SOHU_ml_prip_resized_20200219_095335745.jpg

 

Majstrovstvá Slovenska, Michalovce 2019

O rok neskôr s medailovými ambíciami išli na východ našej republiky obe družstvá GOLDEN TEM-u. Ako dievčatá s rokom narodenia 2008-2009, tak i chlapci s rovnakým rokom narodenia. O tom, že ambície neboli prehnané, svedčí celkové umiestnenie. Chlapci priniesli do Stupavy titul vicemajstrov Slovenska a dievčatá sa stali MAJSTERKAMI SLOVENSKA v minihádzanej! Obe družstvá boli neskôr ocenené aj primátorom mesta Stupava, pánom Petrom Novisedlákom.

 

EUROFEST, Koper 2019

A je to tu. Prichádza medzinárodná konfrontácia. Turnaj Eurofest v slovinskom Koperi patrí k najlepšie obsadeným hádzanárskym turnajom pre mládež na svete. Budú naši tréneri a aj veľká skupina fanúšikov, najmä rodičov, popíjať extra horkú kávu až do dna, keď sa budú pozerať ako v play-off hrajú iné tímy? Alebo sa potvrdia slová, ktoré dával celé roky na hádzanárskych „rodičkách“ Sveťo Prokeš? Ešte aj dnes mám „husiu kožu“ z toho, keď si spomeniem, ako sme doma čakali na nové správy z Koperu na Facebooku. Opäť úradujú najmä dievčatá s rokom narodenia 2008-2009. Jedno víťazstvo v základnej skupine strieda druhé. Človek v jednom kuse kontroluje mobil, či už neprišla ďalšia správa. Neprichádza správa, ale video. Ohromná radosť dievčat ako postupujú do semifinále! Joj, to zase budú dlhé nervózne minúty. Čakáme na novú správu, ktorá sa objaví pri tom F-ku, ten malý modrý krúžok alebo nové vyskakujúce okno. Prichádza. Je to tam, baby postupujú cez dánske družstvo do finále!! Skvelé! Minúty, ktoré zostávajú do začiatku finále sa vlečú obzvlášť pomaly. Beží finálový zápas s chorvátskym Porečom. Kontrola mobilu naberá na intenzite. Veď už musí byť koniec a stále nič. Neprichádza žiadna správa. Začíname sa zmierovať s tým, že baby zostávajú tesne pod Olympom. Taká škoda. Ale veď aj druhé miesto je super. Píp, píp, píp. Jedna správa za druhou. Mobil pípa a vibruje v jednom kuse. JE TO TAM!!!!!! Dievčatá z GOLDEN TEAM-u vyhrali turnaj EUROFEST v slovinskom Koperi v silnej medzinárodnej konkurencii!!!

 

Podpísali sa pod úspech

Spomenúť všetkých a na nikoho nezabudnúť, by bolo nesmierne náročné. Dovolím si však uviesť aspoň pár mien ľudí, ktorí mali, a majú, leví podiel na doterajších úspechoch týchto malých detí. Ako trénerov by som rád vyzdvihol najmä: Sveťa Prokeša, Romana Vigha a Ruda Draškoviča mladšieho, ktorí boli zakladateľmi a hlavnými nositeľmi myšlienky ako byť úspešnejší. K ním sa neskôr pripojili aj: Zuzka Kalmárová, Ľuboš Hepner, Dárius Rusnák, Soňa Štoffová, Ľubo Weiss, Petra Varjassiová či Andrea Hauskrechtová. Ďalšou, a dôležitou, osobou je i prvá učiteľka v Golden Team-ovej triede, Janka Sirotová. Začali spolu s Mirkou Zelenákovou ako triedne učiteľky pre ročníky GT14 a z Janky sa stala neskôr trénerka a dnes i hlavná koordinátorka projektu Golden Team. Pre kvalitné fungovanie klubu je dôležitá i podpora z radu rodičov, keď je potrebné pomôcť s dopravou na zápas, či práca v bufete, alebo pri zapisovacích stolíkoch. Tu sa klub kedykoľvek mohol obrátiť najmä na: Jana Granáta, Rada Jánoša, rodinu Neradovičových, Hanku Dlouhú, Peťa Horeckého či Denisu Kmentovú. Aby sa dalo podeliť o emócie z turnajov pre ľudí, ktorí sa tam nemohli zúčastniť, tak prikladajú ruku k dielu i dve dlhoročné fotografky svojimi zábermi, jedná sa o: Luciu Obžerová a Lesanku Jánošíkovú.

 

0G3A9690_resized_20200219_095335047.jpg

 

Pamätné stretnutie v jedálni ZŠ

Patrím medzi rodičov, ktorí ako prví vstúpili do projektu Golden Team, do GT14. Ešte pred začiatkom školského roka 2014/2015 sme spoločne s ďalšími rodičmi budúcich prváčikov sedeli v školskej jedálni a nechali si vysvetliť projekt, do ktorého môžu naše deti vstúpiť. Vysvetľujúcim bol Sveťo Prokeš. Pred pár dňami, v sobotu 18.1.2020, na Slávnostnom vyhodnotení sezóny 2018/2019 nám premietli prežitých päť rokov v tomto projekte. Po skončení tohto videa zaznel veľký potlesk. V hlave sme si osviežili všetky tie spomienky a so slzami v očiach sme si naplno uvedomili, že rozhodnutie, dať dieťa do GOLDEN TEAM-u, stálo za to! 

 

Prehľad najväčších úspechov GOLDEN TEAM-u:

 

Dievčatá

2017 ZG-VG Cup – Chorvátsko, Záhreb……………………………2.miesto v kategórií 2008

2018 ZG-VG Cup – Chorvátsko, Záhreb……………………………2.miesto v kategórií 2008

2019 Playminihandball – Slovensko, Stupava…………………..2.miesto v kategórií 2008

2019 Majstrovstvá Slovenska – Slovensko, Michalovce……..1.miesto v kategórií 2008-2009

2019 Eurofest – Slovinsko, Koper……………………………………1.miesto v kategórií 2008-2009

 

Chlapci

2018 Majstrovstvá Slovenska – Slovensko, Stupava………….1.miesto v kategórii 2007-2008

2018 Majstrovstvá Slovenska – Slovensko, Stupava………….2.miesto v kategórii 2009-2010

2019 Majstrovstvá Slovenska – Slovensko, Michalovce……..2.miesto v kategórií 2008-2009

Text: Daniel Jančár

Foto: Lucia Obžerová