Muži: HC Tatran Stupava – Strojár Malacky 26:26 (18:11)Muži: HC Tatran Stupava – Strojár Malacky 26:26 (18:11)

Po minulotýždňovom „hodovom“ zápase proti HŠK – 74 Kolárovo, ktorý naši muži s prehľadom vyhrali 44:9, prišiel na rad súper iného rangu, inej kvality a najmä to bol zápas v inom duchu. Bolo to derby! Fúúú a nie len také hocijaké!

Svet pozná rôzne derby zápasy. Či už medzi Torontom a Montrealom v NHL, alebo na San Sire medzi AC Miláno a Interom Miláno, alebo možno to najslávnejšie futbalové derby medzi FC Barcelonou a Realom Madrid. Tieto mestá majú však jednu vec spoločnú, a to tú, že na ich bežnom sídlisku žije viac obyvateľov ako na celom Záhorí. Ale derby je aj u nás, záhorácke medzi Stupavou a Malackami. A práve naša hala v ZŠ Stupava hostila jeho, zatiaľ poslednú edíciu.

Vývoj

Nestranných fanúšikov hádzanej musí tešiť, že aj tieto mini mestá v posledných rokoch produkujú kvalitnú hádzanú, ktorú dokazujú v celoslovenskom meradle už v dorasteneckých súťažiach. Dorastenci sa postupne stávajú mužmi a postupne sa zapracovávajú do kádrov mužov. Naši muži minulú sezónu už pokukovali po extralige, ale o malý kúsok im ušla. Malačania ju dokonca v minulom roku hrali. Preto nie je divom, že nedeľný súboj sledovala plná hala.

2019_24lj_web_098.jpgPrvý polčas

O prvom polčase by sme mohli hovoriť ako o one man show. Bol to práve Jaro Petráš, ktorý v prvom polčase dal osem gólov. Jeho dynamika a dravosť slávili úspech a spoločne s kvalitnou hrou celého nášho družstva, sme odchádzali do kabín s jasným náskokom 18:11. Nič nenasvedčovalo tomu, aby sme sledovali v druhom polčase napínavý súboj. Lenže lopta je guľatá a práve to je na loptových hrách krásne.

Druhý polčas – začína sa derby!

Chalani z Malaciek, úmyselne používam slovo chalani, pretože asi polovicu z nich som videl pred dvomi rokmi hrávať ako dorastencov, vybehli na druhý polčas s tým čo sa ľuďom, tak veľmi páči. Nehľadeli na výsledok, ale chceli vyhrať každý jeden súboj. Žiadna lopta nebola stratená a ani inkasovaný gól ich nezrážal na kolená. Sedem gólové manko, ktoré si niesli z prvého polčasu, sa postupne začalo zmenšovať. „Osobka“ na Jara Petráša tiež slávila úspech. Nádherný moment sa udial asi v polovici druhého polčasu. V brejkovej situácii sa zdalo, že Dano Polák z náskoku na šestke minul bránu. Rovnako ako kopec ľudí v hale to videli aj rozhodcovia a dávali loptu hráčom Malaciek. Dano márne protestoval, že mieril dobre, ale Miro Velebný, brankár hostí, končekmi prstov vytlačil loptu s priestoru troch žrdí. Pri poslednom rozhodení rukami pred rozhodcami a návratom do obrany, pribieha k rozhodcovi aj Miro Velebný a pritakáva, že on loptu tečoval. Rozhodcovia menia verdikt, loptu dostávame my. Miro s Danom si „plácli“ rukami. Skvelé gesto, klobúk dole. O to viac je toto gesto Fair-play cenné, že prišlo v čase, keď Malacky už začínali byť v hre o dobrý výsledok.2019_24lj_web_006.jpg

Patrik Beleš

Keď sa pozerám, i s odstupom času, tak je pre mňa záhadou, že pri toľkých zákrokoch Paťa Beleša v bráne, sme si nepripísali dva body. Paťo bol fantastický. Pri strelách spoza deviny či bránkoviska viackrát podržal. Škoda len, že odrazené lopty, snáď vždy končili v rukách hostí a tí dodatočne skórovali.

55 minúta

Začína sa 55 minúta a všetko hrá v náš prospech. Vyhrávame 26:21 a začíname hrať presilovku. Live kurz na našich by sa určite blížil k jednotke. Tu však začali prichádzať veľké chvíle Mária Prevaja v drese hostí. Dvakrát našu obranu vycvičil a po druhom vycvičení neostávalo rozhodcom nič iné, ako zrovnať počet chlapov na palubovke. Tri rýchle góly hostí vniesli razom nový rozmer. Obava o výsledok, nervozita, smola v koncovke našich chalanov a zrazu tu je dráma. Ďalšia nepremenená šanca našich, ale chytá aj Paťo! Opäť nepremieňame a Malačania trestajú. Minútu pred koncom je 26:25 a loptu máme v moci. Rozohrávame. Z hľadiska prichádzajú desiatky pokynov, aby sme hrali až do zdvihnutej ruky (zdvihnutá ruka rozhodcu znamená poukázanie na pasívnu hru, po ktorej môže byť odobratá lopta) a potom zakončili. Desiatky trénerov z hľadiska boli vyslyšaní, ale nepremieňame. Malačania na lopte. Emócie gradujú. Na oboch stranách. Po chytrej kľučke, približne na strede bránkoviska, prichádza k nášmu nedovolenému zákroku pri snahe nepustiť súpera k zakončeniu. Nasleduje dvojminútový trest. Našim chalanom ostáva 23 sekúnd do záverečného hvizdu, aby ubránili svoj náskok. Rovnaký čas, však ostáva Malačanom, aby skórovali a odviezli si remízu. Šesť sekúnd pred koncom prichádza koncovka Jakuba Krajčíra a je vymaľované, 26:26.

Potlesk

Áno, môžeme hovoriť, že nám ušiel bod medzi prstami. Obávam sa však, že to nie je pravda. Veď s rovnakou ambíciou, získať body, predsa prichádza aj súper. Bojovnosť oboch celkov ocenili diváci potleskom v stoji. Viac prirodzene oslavoval súper, veď bol celý zápas dolu. Diváci však tlieskali za kvalitné predstavenie, ktorým sa prezentovali oba kolektívy. Bolo to derby ako sa patrí! Tvrdé, bojovné, ale fair. Spomeňme si na gesto Mira Velebného. Parádny zápas!

Text: Daniel Jančár

Foto: Lesanka Jánošíková