Starší žiaci HC Tatran Stupava, víťazi Mizuno cup 2023 Autor: Lucia Obžerová

Hádzanársky klub HC Tatran Stupava mal nabité leto

Aj keď je letné obdobie prestávkou od pravidelných športových súťaží, v hádzanárskom oddiely HC Tatran Stupava sa naplno pracovalo na menej či viac náročných úlohách.

Nová palubovka v školskej športovej hale

Najvýraznejšou udalosťou bolo položenie novej palubovky v školskej športovej hale na Základnej škole kpt. J. Nálepku. „Po roku snáh a úsilia sa nám podarila skvelá vec. Spoločne sa dali dokopy viaceré subjekty a výsledok je na svete. Školská športová hala bude mať novú palubovku značky Gerflor. Môžeme tak povedať, že hala spĺňa moderné parametre a naši hráči, budú mať skvelé podmienky na tréningy či zápasy. Vďaka patrí aj naším priaznivcom, ktorí venovali 2 % nášmu klubu práve na tento účel,“ predstavil významnú novinku podpredseda stupavského klubu Roman Vigh.

Nová palubovka so sebou priniesla aj výzvu na dispozičné riešenie v hale. „Výraznou novinkou je, že diváci nájdu tribúnu na opačnej strane, na akú boli zvyknutí. Okrem tribúny sme museli prehodiť na druhú stranu aj náraďovňu s pomôckami. Rovnako je nový vstup pre fanúšikov z druhej strany. Vstupy pre aktérov stretnutia tak budú oddelené,“ doplnil novinky z klubu Rudolf Draškovič.

Palubovka takejto kvality nie je lacná záležitosť. „Pre mesto Stupava sa nám tak podarilo získať moderný povrch. Náklady na palubovku aj s jej položením a podložkou si vyžiadali sumu približne 70.000 eur. Veľké poďakovanie patrí základnej škole, že vyčlenila financie na položenie novej podlahy s podložkou,“ neskrýval spokojnosť so spoluprácou na linke škola-klub Draškovič.

Mládežnícke tímy

Aj keď väčšina fanúšikov sleduje predovšetkým výkony dospelých, v HC Tatran Stupava tvorí hlavnú zložku mládežnícka kategória. O tom, aký význam prikladá klub mládeži svedčí aj fakt, že na Slovensku nie je klub, ktorý by mal širšiu hráčsku základňu, ktorú tvorí približne 500 hádzanárok a hádzanárov v drvivej väčšine v mládežníckych kategóriách.

O tých sa stará široký okruh ľudí od trénerov, cez fyzioterapeutov, ale aj športových psychológov až po funkcionárov. Mnohí z nich musia preberať viacero funkcií, aby klub fungoval. Nie je sa čomu diviť. Aj v tejto sezóne zastupuje stupavskú hádzanú v súťažiach približne 20 tímov. „V kategórii mini hádzanej to je do 10 družstiev. Štyri družstvá v žiačkach a rovnako aj v žiakoch 4 tímy. V dorasteneckých kategóriách budeme mať dve družstvá a v kategórii žien sa predstaví jeden tím. Čo sa týka Záhorákov, ktorý reprezentujú spoločný projekt Stupavy a Malaciek, tak budeme mať tri dorastenecké družstvá a dve mužské družstvá,“ spresnil Draškovič.

Letné mládežnícke turnaje

Už dlhodobo sa veľkej obľube medzi hádzanárskymi klubmi tešia medzinárodné turnaje pre mládež Mizuno cup (predtým Zorno cup) a Stupava cup. Ani toto leto nebolo výnimkou a tak dostali naše hráčky a hráči vynikajúcu možnosť konfrontovať sa s viacerými hernými štýlmi zo Slovenska, Česka, Maďarska či Rakúska.

Na chlapčenskom turnaji, ktorý sa odohral od 18. do 20. augusta, sa predstavilo viac ako 30 tímov v štyroch kategóriách žiakov a dorastencov. Najúspešnejším klubom s stal český Pepino SKP Frýdek-Místek, ktorý ovládol obe dorastenecké kategórie. Nás môže tešiť fakt, že kategóriu starších dorastencov ovládli hráči HC Tatran Stupava.

Počas turnaja sme nenašli premožiteľa, takže sezónu sme zahájili úspešne. Verím, že to hráčov ešte viac nakopne do tvrdej práce na tréningoch. Počas zápasov sme videli veľmi veľa pekných momentov, za ktoré chlapcov môžem len a len pochváliť. Ale tak isto sme urobili aj množstvo zbytočných a ľahkých chýb, z ktorých sa musíme poučiť. Budeme sa určite snažiť aby to pre nás nebolo jediné úspešné finále v tejto sezóne,“ povedal po úspešnom ťažení turnajom tréner Ľuboš Hepner.

V dievčenskom Stupava cupe, ktorý sa konal o týždeň neskôr, sa predstavilo dokonca cez 50 tímov, čo bol pre organizátorov poriadny nápor, ktorý však dokázali s bravúrou zvládnuť. Ani u dievčat Stupava nezostala bez úspechov, keď všetky hráčky odovzdali na ihrisku maximum. Kategórii staršieho dorastu sme dokonca kraľovali bez straty bodu a mladšie dorastenky získali bronz.

Reprezentantky Slovenska zo Stupavy

Zabúdať nemôžeme ani na to, že stupavské hráčky reprezentovali mesto počas leta aj na medzinárodnej scéne, niektoré dokonca na Majstrovstvách Európy. Na ME W19 Championship, ktoré sa uskutočnili v kosovskej Prištine, sme mali v reprezentačnom drese dvojicu Nina Palušová a Kristína Karkušová.

Slovenky obsadili na turnaji 4. miesto. „Na začiatku bol výkon veľmi dobrý, ale postupne nám dochádzali sily. Podľa môjho názoru sme určite mali aj na finále, ale bohužiaľ sme v samom závere zlyhali. Určite nás tento moment bude mrzieť ešte dlho po šampionáte. Je to však pre mňa dôležitá skúsenosť a mám na tento turnaj mnoho úžasných spomienok,“ zhodnotila turnaj Kristína.

Dokonca trojica hráčok nás reprezentovala na ME Championship W17. Dobré meno robili stupavskej hádzanej na turnaji v tureckej Ankare, kde Slovenky skončili na 6. mieste, Karolína Šperglová, Natália Labudová a Lucia Labudová.